Uroczystość "Ławeczka dla Henryka Czarneckiego"
Profesor Henryk Czarnecki ma swoją Ławeczkę oraz swoją Gwiazdę w Łodzi na terenie Zespołu Szkół Samochodowych im. prof. Jerzego Wernera przy ulicy Wojciecha Kilara 3/5
W dniu 28 września br. w Zespole Szkół Samochodowych im. prof. Jerzego Wernera w Łodzi w szczególny sposób uczciliśmy pamięć jednego ze szkolnych pedagogów, byłego nauczyciela języka polskiego - urodzonego w Lipnie profesora Henryka Czarneckiego. Być może wielu z Was to nazwisko nic nie mówi, a jednak była to postać nietuzinkowa. Henryk Czarnecki, oprócz tego, że był pedagogiem, polonistą, był także poetą, autorem książek i scenariuszy filmowych oraz aktorem. Film „Profesor na drodze” oraz serial telewizyjny „Daleko od szosy” to pozycje, które zyskały status kultowych, a autorem scenariuszy do obydwu tych produkcji był właśnie profesor Henryk Czarnecki (wspólnie ze Zbigniewem Chmielewskim). Dla wszystkich absolwentów i uczniów naszej szkoły powinny być to pozycje obowiązkowe, ponieważ losy głównych bohaterów są związane właśnie z naszą placówką. To mury naszej szkoły były planem filmowym w wielu scenach w obydwu tych filmach. Szczególne miejsce w sercach widzów zajął serial „Daleko od szosy” opowiadający o losach Leszka Góreckiego i zmaganiach z codziennością lat siedemdziesiątych. Pierwowzorem głównego bohatera serialu był uczeń naszej szkoły Lechosław Uciński. To właśnie jego szkolne wypracowanie było inspiracją dla naszego nauczyciela do napisania książki i scenariusza filmowego.
Z inicjatywy nauczyciela naszej szkoły Grzegorza Łuczyńskiego zrodziła się idea upamiętnienia naszego byłego nauczyciela, profesora Henryka Czarneckiego i postawienia na terenie szkoły Ławeczki Henryka Czarneckiego.
Chcieliśmy stworzyć nową przestrzeń w naszej szkole (również w Łodzi), którą będą mogli odwiedzać również przewodnicy łódzcy, łodzianie, a także liczne grono fanów serialu "Daleko od szosy".
Wraz z Radą Pedagogiczną stwierdziliśmy, że sama ławeczka to trochę za mało, więc żeby dopełnić projekt, postanowiliśmy jeszcze umieścić przed ławeczką Gwiazdę Henryka Czarneckiego.
Profesor to postać zasłużona dla miasta Łodzi, a przede wszystkim dla naszej szkoły. Przyczynił się w latach 70. do promocji miasta Łodzi i naszej szkoły.
W przyszłym roku będziemy mieli 100 - lecie jego urodzin.
W tamtych czasach, można powiedzieć, że nasza szkoła była kultową. W latach 70. na jedno miejsce zdawało kilkunastu kandydatów (Tak, wtedy były egzaminy do tej szkoły!).
Słynna Samochodówka z Prożka!
Kultowy Henryk Czarnecki i Zbigniew Chmielewski!
Kultowi aktorzy: Irena Szewczyk, Sławomira Łozińska, Krzysztof Stroiński, Julian Machulski, Barbara Horawianka.
Kultowa filmowa Łódź.
To były dla naszej szkoły dobre czasy, wspaniałe lata!
W sobotę 28 września 2024 r., w obecności przedstawicieli władz miasta Łodzi, władz oświatowych, przedstawicieli samorządu miasta Lipna wraz z burmistrzem Pawłem Banasikiem oraz Panią Bożeną Ciesielską, fanów serialu, fundatorów, absolwentów, uczniów i pracowników szkoły, odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Henryka Czarneckiego. W jej trakcie wręczano podziękowania osobom, które przyczyniły się do zrealizowania projektu Ławeczki oraz Gwiazdy Henryka Czarneckiego. Pierwszą oficjalną część wzbogacił program artystyczno-rozrywkowy przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego panią Annę Jezierską i wykonany przez uczniów klasy 4a. Kulminacyjnym punktem tej części programu było uroczyste odsłonięcie Ławeczki i Gwiazdy upamiętniającej osobę Henryka Czarneckiego. Gośćmi specjalnymi tej uroczystości byli: pani Sławomira Łozińska - odtwórczyni roli serialowej Bronki, pan Leszek Uciński - pierwowzór postaci głównego bohatera Leszka Góreckiego oraz rodzina profesora Czarneckiego. Po ceremonii odsłonięcia ławeczki i zrobieniu pamiątkowych zdjęć wszyscy obecni udali się do szkolnej jadalni, gdzie, oprócz kawy i herbaty, czekały upieczone przez mamy naszych uczniów przepyszne ciasta oraz przekąski przygotowane przez niezawodny ZSZS nr 2. Po przerwie na lunch odbyła się druga część uroczystości okraszona występami zespołów "Albi Quercus" z Boguszyc i "Kalina" z GOK Domaniewice. Po zakończonej części artystycznej absolwent naszej szkoły, redaktor Radia Łódź, Radosław Wilczek przeprowadził wywiad z panią Sławomirą Łozińską, panem Lechosławem Ucińskim oraz panią Bożeną Ciesielską. Po zakończonym wywiadzie dla wytrwałych gości czekała niespodzianka, czyli przejazd zabytkowym autobusem Jelcz (popularnym „Ogórkiem”) ulicami Łodzi. Na zakończenie rajdu wszyscy pasażerowie "Ogórka" zaśpiewali kierowcy- Panu Szymonowi Janiszewskiemu- znaną piosenkę "Na pożegnanie wszyscy razem". W dalszej części uroczystości w późnych godzinach popołudniowych nastąpiło otwarcie Pracowni Języka Polskiego im. Prof. Henryka Czarneckiego (sala nr 319, opiekun- Pani Anna Jezierska- Wnuk). Pracownia ta zachowała niepowtarzalny klimat z powodu swojego oryginalnego wyglądu, niezmienianego przez ok. 50 lat. Przetrwały nawet meble z tamtego okresu! Po przecięciu wstęgi i wykonaniu pamiątkowych zdjęć w szkolnych ławkach, w których kiedyś uczył się Leszek Górecki, nastąpiło zakończenie tej pięknej uroczystości.
Gorące podziękowania dla wszystkich osób z rady pedagogicznej oraz administracji i obsługi, zaangażowanych w przygotowanie tego wydarzenia i czuwanie nad jej przebiegiem. Bez Was, tak fantastycznie, by się to nie udało!