O szkole
Informacje o Zespole Szkół Samochodowych w Łodzi
Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi jest najstarszą w regionie szkołą kształcącą w zawodach branży motoryzacyjnej. Istnieje od 1953 roku, kiedy utworzono Technikum Komunikacyjne Ministerstwa Transportu Drogowego
i Lotniczego, które w ciągu kolejnych lat przekształcało się kolejno w Technikum Samochodowe, Zespół Szkół Samochodowych i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7. W 2014 roku powróciliśmy do dawnej nazwy funkcjonującej
od 1976 roku. Naszych absolwentów można spotkać w niemal każdym serwisie samochodowym i w firmach handlowych sprzedających części do pojazdów. Również większość właścicieli dużych autoryzowanych serwisów i firm sprzedających pojazdy różnych marek to nasi absolwenci.
Uczniowie szkoły wielokrotnie potwierdzali swoje kwalifikacje, startując w olimpiadach i konkursach związanych z kierunkami kształcenia. Dwukrotnie - w 2009 i 2018 roku - zdobyliśmy tytuł „Samochodowej Szkoły Roku”, zwyciężając w klasyfikacji zespołowej Olimpiady Techniki Samochodowej. Również w ostatniej edycji olimpiady nasz reprezentant znalazł się w ścisłym 12- osobowym finale na ponad 240 startujących.
W Konkursie Młodych Lakierników” wystawione przez naszą szkołę zespoły zajęły kolejno: 1, 3, 4 i 8 miejsce na ponad 20 startujących ekip.
Nasi mechatronicy wielokrotnie zdobywali laury w wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez ŁCDN i KP, wygrywając „Ligę mechatroników”, „Ligę elektryków” oraz konkursy na najlepszą młodzieżową pracę
z dziedziny mechatroniki.
Przed dwoma laty nasz zespół zajął pierwsze miejsce w konkursie na "Najlepszą pracę modelowo- konstrukcyjną” w kategorii profesjonalistów, a także po raz kolejny wygrał „Ligę elektryków”. To tylko niektóre z wielu osiągnięć naszych uczniów potwierdzające jakość kształcenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego w szkole.
Obecnie w skład ZSS wchodzą:
- Technikum nr 7,
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 7,
- Branżowa Szkoła II stopnia nr 4.
Technikum nr 7
Szkoła kształci specjalistów w zakresie zawodów z branży samochodowej i mechatronicznej. Przyszli technicy pojazdów samochodowych, technicy mechatronicy i technicy transportu drogowego mogą korzystać z bogato wyposażonych pracowni i kształcić się pod opieką doświadczonej kadry. Bazując na ponad 60-letniej tradycji, przygotowujemy absolwentów do podjęcia pracy we wszystkich typach warsztatów naprawczych, w handlu i obsłudze klientów, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Niezwykle cennym uzupełnieniem nauki jest uczestnictwo w wielu projektach finansowanych ze środków UE. Najpopularniejszym i najbardziej cenionym przez uczniów, jest możliwość bezpłatnego zdobycia prawa jazdy kategorii C, wraz z licencją uprawniającą do pracy w zawodzie kierowcy. Równie atrakcyjne są wyjazdy zagraniczne, podczas których łączy się możliwość poznawania innych krajów z praktykami w firmach branży samochodowej i wizytami w szkołach zawodowych. W ciągu ostatnich 4 lat ponad 160 uczniów wzięło udział w wyjazdach do Bawarii (zakłady Audi), Portugalii i Grecji. Innym,
równie cennym zawodowo, elementem nauki są szkolenia prowadzone przez specjalistów z firm produkujących lub sprzedających określone materiały, części i zespoły niezbędne podczas eksploatacji i naprawach pojazdów. Regularnie organizowane są szkolenia dotyczące np. świec zapłonowych, olejów, układów hamulcowych, rozrządów, sprzęgieł, lakierów i materiałów lakierniczych i wielu innych.
Szkoła posiada własne warsztaty, gdzie możliwe jest praktyczne poznanie wszystkich aspektów kształcenia zawodowego. W odpowiednio wyposażonych pracowniach i pod opieką doświadczonej kadry, uczniowie zdobywają umiejętności niezbędne w późniejszej pracy począwszy od prac ślusarskich i obróbki materiałów, przez wymianę części i materiałów eksploatacyjnych, po obsługę specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Na wyposażeniu warsztatów są nowoczesne urządzenia do kontroli geometrii zawieszenia, naprawy ogumienia, diagnostyki i serwisowania klimatyzacji, diagnostyki instalacji elektrycznej, komputerowej diagnostyki silników i wiele innych. W skład warsztatów wchodzą dwie stacje kontroli pojazdów wykonujące obowiązkowe przeglądy techniczne pojazdów, w czym również uczestniczą nasi uczniowie.
Na potrzeby kształcenia mechatronicznego, funkcjonują specjalistyczne pracownie, gdzie uczniowie w praktyce poznają zasady działania elementów układów mechatronicznych i metody prowadzenia prac z zakresu swojej specjalności.
Obowiązkowym elementem kształcenia są praktyki zawodowe w trzecim roku nauki. Uczniowie odbywają je w różnego typu firmach prowadzących działalność zgodną z kierunkiem kształcenia, najczęściej są to zakłady wybrane przez uczniów.
Szkoła posiada uprawnienia ośrodka egzaminacyjnego we wszystkich kwalifikacjach, z których egzaminy zdają nasi uczniowie. Wszystkie etapy egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie odbywają się na terenie szkoły, w pracowniach i na sprzęcie znanym uczniom z okresu nauki.
Szkoła Branżowa I Stopnia i Szkoła Branżowa II Stopnia
Szkoła kształci specjalistów w zakresie zawodów z branży motoryzacyjnej i transportu drogowego. Uczniowie mogą korzystać z bogato wyposażonych pracowni i kształcić się pod opieką doświadczonej kadry. Bazując na ponad 60-letniej tradycji, przygotowujemy absolwentów do podjęcia pracy we wszystkich typach warsztatów naprawczych, w handlu i obsłudze klienta.
Niezwykle cennym uzupełnieniem nauki jest uczestnictwo w wielu projektach finansowanych ze środków UE. Najpopularniejszym i najbardziej cenionym przez uczniów, jest możliwość bezpłatnego zdobycia prawa jazdy kategorii C, wraz z licencją uprawniającą do pracy w zawodzie kierowcy. Równie
atrakcyjne są wyjazdy zagraniczne, podczas których łączy się możliwość poznawania innych krajów z praktykami w firmach branży samochodowej i wizytami w szkołach zawodowych. W ciągu ostatnich 4 lat ponad 160 uczniów wzięło udział w wyjazdach do Bawarii (zakłady Audi), Portugalii i Grecji.
Innym, równie cennym zawodowo, elementem nauki są szkolenia prowadzone przez specjalistów z firm produkujących lub sprzedających określone materiały, części i zespoły niezbędne podczas eksploatacji i naprawach pojazdów. Regularnie organizowane są szkolenia dotyczące np. świec zapłonowych, olejów, układów hamulcowych, rozrządów, sprzęgieł, lakierów i materiałów lakierniczych i wielu innych.
Szkoła posiada własne warsztaty, gdzie możliwe jest praktyczne poznanie wszystkich aspektów kształcenia zawodowego. W odpowiednio wyposażonych pracowniach i pod opieką doświadczonej kadry, uczniowie zdobywają umiejętności niezbędne w późniejszej pracy począwszy od prac ślusarskich i obróbki materiałów, przez wymianę części i materiałów eksploatacyjnych, po obsługę specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Na wyposażeniu warsztatów są nowoczesne urządzenia do kontroli geometrii zawieszenia, naprawy ogumienia, diagnostyki i serwisowania klimatyzacji, diagnostyki instalacji elektrycznej, komputerowej diagnostyki silników i wiele innych. W skład warsztatów wchodzi dwie stacja kontroli pojazdów wykonująca obowiązkowe przeglądy techniczne pojazdów, w czym również uczestniczą nasi uczniowie. Szkoła posiada uprawnienia ośrodka egzaminacyjnego we wszystkich kwalifikacjach, z których egzaminy zdają nasi uczniowie. Wszystkie egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie odbywają się na terenie szkoły, w pracowniach i na sprzęcie znanym uczniom z okresu nauki.