Kierunki kształcenia
Kształcimy w zawodach:
Technikum nr 7 im. prof. Jerzego Wernera
I. Technik pojazdów samochodowych
Uczeń może wybrać jedną z dwóch kwalifikacji zawodowych:
- Elektromechanik pojazdów samochodowych: Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych; MOT.02
- Mechanik pojazdów samochodowych: Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych; MOT.05
oraz kwalifikację z poziomu technika:
- Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych; MOT.06
W trakcie trwania nauki uczeń zdaje dwa egzaminy zawodowe z kwalifikacji MOT.02 i MOT.06 lub MOT.05 i MOT.06.
II.Technik elektromobilności
Uczeń zdobywa wiedzę z zakresu:
1. Obsługa,diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych MOT.02.
2. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych MOT.07.
III.Technik mechatronik
Uczeń zdobywa wiedzę z zakresu zawodu mechatronika:
- Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych; ELM.03
- Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych; ELM.06
Nauka w technikum trwa pięć lat, a uczeń zdaje egzamin w części teoretycznej i praktycznej.
IV. Technik transportu drogowego
Zawód związany z pracą w szeroko rozumianym transporcie osób i towarów. Absolwenci przygotowują się do pracy w charakterze zawodowych kierowców, lecz poznają również zasady organizacji firm transportowych, przepisy dotyczące przewozu ładunków, organizacji pracy, itp. Integralną częścią programu jest przygotowanie do zdobycia prawa jazdy kategorii B, C oraz C+E. Szkolenie obejmuje również zakres pozwalający na przystąpienie do egzaminu z tzw. Kwalifikacji wstępnej, czyli dokumentu wymaganego przy podejmowaniu pracy zawodowego kierowcy. Warto zauważyć, że zawód ten od dłuższego czasu znajduje się na szczycie rankingów dotyczących zapotrzebowania na pracowników. Nauka obejmuje także praktyczne poznanie zasad obsługi i naprawy pojazdów oraz czynności serwisowych. Potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji zawodowych są zdawane egzaminy z kwalifikacji TDR.01 i TDR.02.
Równolegle z kształceniem zawodowym odbywa się nauka przedmiotów ogólnokształcących przygotowująca absolwentów do zdawania egzaminu maturalnego. W programie realizowana jest nauka matematyki i geografii na poziomie rozszerzonym.
Branżowa Szkoła I stopnia nr 7 im. prof. Jerzego Wernera
- Elektromechanik pojazdów samochodowych
Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych, dla którego kwalifikacja oznaczona jest symbolem: MOT.02
- Mechanik pojazdów samochodowych
Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych, dla którego kwalifikacja oznaczona jest symbolem: MOT.05
- Lakiernik samochodowy
Diagnozowanie i naprawa powłok lakierniczych, dla którego kwalifikacja oznaczona jest symbolem: MOT.03
4. Kierowca mechanik
Celem nauki jest zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu kierowcy.
W Polsce jest to od lat największa grupa pracowników poszukiwanych przez bardzo liczne firmy transportowe. Uczniowie poznają budowę i działanie różnych zespołów pojazdów oraz zdobywają praktyczne kwalifikacje z zakresu ich obsługi i naprawy. Ważną częścią programu są zajęcia dotyczące zasad organizacji firm transportowych, przepisów obowiązujących w transporcie, pracy kierowcy, itp. Nieodłączną częścią edukacji jest zdobywanie wiadomości z zakresu Kodeksu Drogowego oraz praktyczna nauka jazdy pojazdami w zakresie kategorii B i C. Absolwenci przechodzą szkolenie obejmujące również przystąpienie do egzaminu z tzw. Kwalifikacji wstępnej, co pozwoli podjąć pracę zawodowego kierowcy. Podsumowaniem nauki jest egzamin zawodowy z kwalifikacji TDR.01.
Nauka w szkole Branżowej I stopnia trwa 3 lata. W ostatnim roku nauki uczeń zdaje egzamin zawodowy z części teoretycznej i praktycznej.
Branżowa Szkoła II stopnia nr 4 im. prof. Jerzego Wernera
- Technik pojazdów samochodowych (311513)
Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych, dla którego kwalifikacja oznaczona jest symbolem - MOT.06
Podbudowa: Branżowa Szkoła I stopnia w zawodach mechanika lub elektromechanika pojazdów samochodowych (po szkole podstawowej).
Szkoła umożliwia zdobycie wykształcenia ogólnego pozwalającego na przystąpienie do egzaminu maturalnego oraz przygotowuje do egzaminu zawodowego z kwalifikacji MOT.06, która wraz z pierwszą kwalifikacją MOT.02 lub MOT.05, uzyskaną we wcześniejszym etapie nauki, umożliwia zdobycie dyplomu technika.
Nauka trwa 2 lata (4 semestry) i odbywa się w tzw. trybie stacjonarnym (wieczorowym). Podstawa programowa obejmuje 12-13 godzin kształcenia ogólnego tygodniowo z zakresu języka polskiego, języka obcego (j. angielski) matematyki i informatyki.
Kształcenie zawodowe odbywa się w formie Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego (KKZ) trwającego przez trzy semestry w wymiarze 12-13 godzin tygodniowo. W trakcie nauki słuchacze są zobowiązani do odbycia praktyk zawodowych w wymiarze min. 280 godzin – 8 tygodni. Podsumowaniem kształcenia zawodowego jest egzamin z kwalifikacji MOT.06 „Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych”, który odbywa się po zakończeniu III semestru nauki w odpowiedniej sesji zimowej. Przystąpienie do tego egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły, a pomyślny wynik, wraz z wcześniej zdobytą kwalifikacją, pozwala otrzymać dyplom technika. Kształcenia zawodowe, zarówno w zakresie teoretycznym, jaki i praktycznym, odbywa się na terenie szkoły z wykorzystaniem bazy dydaktycznej w postaci specjalistycznych pracowni przedmiotowych i szkolnych warsztatów samochodowych. Całość bazy dydaktycznej znajduje się w jednym kompleksie szkolnym, dzięki czemu słuchacze nie tracą czasu na dojazdy do różnych miejsc odbywania zajęć. Ułatwia to połączyć naukę z pracą zawodową.