18 grudnia 2019 roku chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się do EC1 w celu obejrzenia wystawy pt.: „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. Łódź jest czwartym miastem na świecie, po Paryżu, Londynie i Abu Dhabi, goszczącym ekspozycję, na której można zobaczyć ponad 250 stron komiksów, szkice koncepcyjne i kostiumy superbohaterów z hollywoodzkich hitów kinowych.

 

    5 listopada 2019 roku klasy pierwsze technikum wzięły udział w prelekcji wygłoszonej przez p. Piotra Machlańskiego, historyka i konsultanta ŁCDNiKP nt.: „Dzieje Łodzi przemysłowej - rozwój przestrzenny miasta”. Prelegent zapoznał uczniów z wieloma ciekawostkami związanymi z historią naszego miasta, przedstawiając archiwalne zdjęcia Łodzi na przygotowanej prezentacji multimedialnej. Pokazał również najciekawsze publikacje dotyczące Łodzi, zachęcając uczniów do samodzielnego poznawania miasta.

 

    W dniu 21 listopada 2019 r. klasa 1ag wraz z opiekunami panią Małgorzatą Leszką i panią Agnieszką Kuzańską uczestniczyła w Łódzkich Dniach Informatyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie wraz z opiekunami  wysłuchali interesujących wykładów oraz uczestniczyli w warsztatach nt. „Sieci neuronowych w samochodach autonomicznych”

    Łódzkie Dni Informatyki, organizowane przez Politechnikę Łódzką, ICT Polska Centralna Klaster i Uniwersytet Łódzki, są kierowane do studentów, uczniów szkół średnich i specjalistów z branży ICT. Jest to wydarzenie składające się z niemal 100 różnego rodzaju spotkań: wykładów, paneli i warsztatów prowadzonych przez praktyków z branży IT. Omawiane będą najszybciej rozwijające się obszary informatyki – takie jak np. internet rzeczy, cyberbezpieczeństwo, aplikacje mobilne, gry komputerowe czy praca w chmurze.

Małgorzata Leszka i Agnieszka Kuzańska

 

W dniu 15.03.19. uczniowie kl. 1de wzięli udział w zajęciach na plywalni w Aguapark FALA jako alternatywnej firmie zajęć z wychowania fizycznego. Uczniowie Samochodowki mieli również możliwość skorzystać z ciepłych promieni Słońca i śródziemnomorskiej kąpieli w jacuzzi solankowych. Organizator wycieczki prof. Wojciech Migas dziękuję klasie 1de wzorowej postawy na łódzkim objekcie basenowym Fala oraz za profesjonalną opiekę Panu prof. Michałowi Adamusowi

W dniu 19 grudnia 2018 r. uczniowie ZSS w Łodzi wzięli udział w alternatywnych formach zajęć z Wychowania Fizycznego. Na obiekcie Politechniki Łódzkiej uczniowie z kl 1de oraz 2a zmagali się z takimi dyscylinami sportu jak pływanie i wspinaczka ściankowa. Ocena działań z aktywności fizycznej młodzieży Samochodówki wypadła celująco. Uczniami na olimpijskim obiekcie PŁ opiekowali się: p.p. prof. A. Kuzańska, I. Łyszkiewicz oraz W. Migas.

11 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 2em, wraz z opiekunami p. Anną Jezierską- Wnuk i p. Izabelą Łyszkiewicz, odwiedzili Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi przy ul. Pomorskiej 88. W ramach Dni Drzwi Otwartych młodzież z Gastronomika prezentowała swoją szkołę. Nasi uczniowie obejrzeli pokazy baristów, kibicowali uczestnikom zawodów w przygotowywaniu koktajli, brali udział w konkursie na najlepiej udekorowaną potrawę. W międzyczasie można było wysłuchać prezentacji na temat polskiego plakatu i obejrzeć najciekawsze prace o tematyce łódzkiej. Główną atrakcją i celem wycieczki było obejrzenie wystawy stołów okolicznościowych. Zaprezentowane dekoracje wyróżniały się ciekawymi pomysłami i reprezentowały różne style. Wycieczka była okazją, by zaczerpnąć inspiracje, przygotowując się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

W ramach zajęć alternatywnych z wychowania fizycznego klasa 1de z wychowawcą prof. Wojciechem Migasem doskonalila swoje umiejętności na łódzkiej kręgielni w Manufakturze, a takze uczestniczyła w pokazie najnowszego filmu Rubena Fleischera pt. VENOM. Ten fantastyczno-naukowy film powstały na podstawie serii popularnych komiksów wniósł młodzieży wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Opiekunem wycieczki była p. prof. Izabela Łyszkiewicz.

 

W dniu 27.03.2018 klasa I a  pod opieką p. Agnieszki Kuzańskiej i p. Sławomira Skoniecznego odwiedziła Zakład Eksploatacji Tramwajów nr 2 (Zaj. Chocianowice). Po zajezdni oprowadzał ich kierownik zajezdni pan Witold Talar. Podczas wycieczki, uczniowie  dowiedzieli się jak wygląda proces obsługi codziennej (OC) tramwajów, jak jest zbudowany wózek tramwaju, dlaczego sieć trakcyjna  jest ułożona w kształt zygzaka oraz jak się konserwuje tramwaje.  Przed wejściem do zajezdni, młodzież poznała historię i przyszłe plany związanych z ZET-2  oraz zasady BHP. Następnie uczniowie zostali oprowadzeni wewnątrz budynku, najpierw zobaczyli historyczną myjnie tramwajową oraz halę gdzie tramwaje powypadkowe są wyceniane przez ubezpieczyciela. Następnie zostali odwiedzili 2 torową halę OC, gdzie kierownik opowiedział o tym jak jest zbudowany wózek tramwaju. Potem została im przedstawiona hala naprawcza tramwajów oraz proces  konserwowania i wymiany wózka tramwajowego. Na  koniec uczniowie zobaczyli  tor nr 1 na zajezdni oraz pomieszczenie z częściami zapasowymi, tam pokazano im co znajduje się w alternatorze w tramwaju, z czego składa się pantograf oraz jak wygląda hamulec szynowy, dodatkowo uczestnikom wycieczki pokazano miejsca postojowe zajezdni oraz umożliwiono  zobaczenie kabiny motorniczego w Konstalu 805Na tzw. „bulwie”. Wycieczka zaspokoiła ciekawość dotyczącą  eksploatacji tramwajów oraz poszerzyła ich wiedzę  z zakresu jego budowy. Było super !

8 marca 2018 roku z okazji Dnia Kobiet uczennice Zespołu Szkół Samochodowych pod opieką prof. Izabeli Łyszkiewicz uczestniczyły w warsztatach „Modowe (r)ewolucje” we wspaniałych wnętrzach Muzeum Pałacu Herbsta.

Atrakcją zajęć, które dotyczyły historii mody, była możliwość przymierzenia akcesoriów garderoby charakterystycznych dla minionych epok, takich jak: krynolina, turniura.

W dniu 27.02.2018 r. uczniowie klasy Ia pod opieką p. Agnieszki Kuzańskiej i p. Wojciecha Migasa  uczestniczyli w zajęciach na kręgielni w łódzkiej "Manufakturze". Zajęcia odbyły się w ramach zajęć wychowania fizycznego.

 

W dniu 22 lutego 2018 r. klasa 3 C z prof.  Arturem Jabłońskim uczestniczyła w wycieczce technicznej do zakładu AQ Wiring Systems Sp. z o.o. w Łodzi. Firma AQ Wiring Systems Sp. z o.o. jest częścią szwedzkiego koncernu o globalnym zasięgu – Aros Quality Group – i należy do grona światowych liderów w dziedzinie produkcji wiązek elektrycznych i modułów elektromechanicznych. AQ Wiring Systems projektuje, wytwarza i sprzedaje: wiązki kablowe zasilające i  sterujące moduły elektromechaniczne. Dzięki uprzejmości przedstawicieli firmy i pracowników, uczniowie mogli zapoznać się z organizacją  pracy firmy poprzez poznanie poszczególnych działów. Każdy mógł również spróbować własnych sił i sprawdzić swoje umiejętności na wybranych stanowiskach pracy. Na koniec wycieczki, każdy z uczniów otrzymał od firmy gustowne upominki.

Oferta pracy.

27 grudnia klasa 3A z wychowawcą p. prof. Małgorzatą Leszką i p. prof. Izabelą Łyszkiewicz odwiedziła Muzeum Miasta Łodzi. Po wnętrzach dawnego pałacu Izraela Poznańskiego grupę oprowadzała przewodnik PTTK p. Anna Musiałowicz. Uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi najnowszą wystawę muzealną pt.: „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur”, która przybliża świat wielonarodowościowej i wielokulturowej Łodzi.

16 grudnia 2014 r. naszą szkołę odwiedziła  wraz z opiekunem grupa  uczniów III klasy z  Publicznego Gimnazjum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.  Goście zostali przez pana dyrektora A. Łazińskiego zapoznani z warunkami nauki w naszej szkole  i zawodami w których kształcimy. Zapraszamy kandydatów do naszej szkoły do odwiedzania w   zorganizowanych wycieczkach po uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.

W dniu 17 maja 2017 r. klasa 2 emz z prof. Michałem Adamusem uczestniczyła w wycieczce technicznej do zakładu MultiMasz Szlifierki w Łodzi (dawne Zakłady Mechaniczne Chemitex). Firma MultiMasz Szlifierki zajmuje się budową, remontem oraz modernizacją szlifierek do metalu. Uczniowie zwiedzili wydział montażu ostatecznego maszyn oraz podwydziały związane bezpośrednio z utrzymaniem produkcji. Dzięki uprzejmości Dyrekcji oraz życzliwości i zaangażowaniu doświadczonej kadry, uczniowie mogli uczestniczyć w kilku prezentacjach jakie przygotowali dla naszej grupy pracownicy zakładu. Mogliśmy zapoznać się z budową, wytwarzaniem i mocowaniem wrzeciona do korpusu jednej z obecnie remontowanych szlifierek do płaszczyzn. Uczniowie uczestniczyli również w procesie wykonywania prowadnic w korpusie łoża szlifierki bezkłowej. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć działanie liniału sinusowego oraz zapoznać się w jaki sposób wyważa się wirniki na wyważarce rozpędzającej elementy wirujące maszyn nawet do 2000 obr/min. Uczestniczyliśmy również w symulacji przebiegu narzędzia w programie wspomagającym projektowanie do maszyn CNC. Na zakończenie naszej wycieczki mogliśmy zapoznać się z elektrodrążarkami oraz uczestniczyliśmy w prezentacji obciągania ściernic kształtowych na jednej z maszyn. Przed wyjściem zwiedziliśmy blacharnię, hartownię oraz wydział obróbki mechanicznej wyposażony w klasyczne obrabiarki skrawające do metali.

W kwietniu kolejna klasa naszej szkoły miała okazję zwiedzić zabytkowy kompleks fabryczno-pałacowo-mieszkalny Księży Młyn. Uczniowie klasy 1ekz z wychowawcą p. prof. Józefem Weintrittem zwiedzili dawne pałace Scheiblerów i Herbstów oraz poznali historię takich obiektów jak: famuły, konsumy, remiza strażacka, „beczki Grohmanna”. Spacer zorganizowała i poprowadziła p. prof. Izabela Łyszkiewicz.

W dniu 23 marca br. na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej odbyła się "Ścieżka Edukacyjna", w której uczestniczyła klasa 1d pod opieką p.p.prof. U. Pawlak i M. Olejniczak. Tegoroczna ścieżka odbyła się pod hasłem "Z chemią zmieniamy Łódź". Podczas zorganizowanej już po raz dziewiąty imprezie, odbywającej się w ramach „XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki”, uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób chemia i fizyka wpływają na nasze życie i rozwój technologiczny województwa łódzkiego.

Więcej informacji:
www.festiwal.lodz.pl
mlodziwlodzi.pl
www.dzienniklodzki.pl

Niespodziewanie w poniedziałek 10.11 br o godz 8:30 w całej szkole rozległ się alarm sygnalizowany trzykrotnym sygnałem szkolnego dzwonka. Okazało się, że jest to początek ćwiczeń przeciwpożarowych. Poszczególne klasy pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia, w ciągu kilku minut znaleźli się na boisku szkolnym, dokąd udali się z zachowaniem określonego porządku i dyscypliny. Na boisku raporty od poszczególnych klas odebrał p. prof Osowski. Całość akcji przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

W dniu 9 lutego 2017 roku klasa 3b z wychowawcą p. prof. Wojciechem Migasem odbyła spacer po zabytkowym kompleksie fabryczno-pałacowo-mieszkalnym Księży Młyn. Grupa pod przewodnictwem p. prof. Izabeli Łyszkiewicz poznała historię tego miejsca, postać jego twórcy - Karola Scheiblera oraz zwiedziła dwa pałace fabrykanckie, w których dziś mieszczą się Muzeum Kinematografii i Muzeum Pałac Herbsta.

29 września 2016 roku. Dzień jak co dzień dla każdego ucznia, ale nie dla nas,  dla klasy IIB. Tego dnia pojechaliśmy pod opieką pana profesora Józefa Weintritta na I tor asfaltowy w województwie łódzkim. Nie jest on długi, bo ma 1.5 km długości, ale za to wiele rozwidleń dzięki czemu są liczne kombinacje toru, nie jest torem monotonnym. Dodatkowo posiada dwie płyty poślizgowe. Ma służyć wszystkim kierowcom, którzy chcą poprawić technikę jazdy oraz/lub zapoznać się z charakterystyką posiadanego przez nich samochodu.

Klasa IIB wybrała się tam na otwarcie toru. Było tam dużo atrakcji, na które trzeba było poczekać, ach, jak się uczniowie niecierpliwili.

Ale jak to mówią, "cierpliwość jest cnotą". Doczekaliśmy się niezapomnianych przeżyć. Przejażdżka egzotycznymi, lub jak kto woli, sportowymi samochodami z kierowcami nie byle jakimi, a z wyższej półki. Lamborghini Gallardo (przed liftem), Porshe egzotic turbo S oraz Mercedes A45 AMG, drapieżne na zewnątrz, a eleganckie w środku. "...Co jak co, ale sądzę, że przejażdżka z Miko to kosmos (chociaż żałuję, że nie wygrałem przejażdżki driftowozem, tak samo jak część moich kolegów z klasy)..." Miko jest bardzo miłą kontaktową osobą, z którą można swobodnie porozmawiać i pożartować. ",,,Nie będę nic mówił o wyglądzie, bo to działka kobiet, chociaż sądzę, że... zresztą sami oceńcie (Miko Marczyk)..."

Wiele emocji równa się wielki głód. O to organizatorzy też zadbali. Mieliśmy do dyspozycji darmowy katering, z którego najbardziej zadowolony był nasz profesor oraz kierowca busa. Była to dla nich najlepsza atrakcja. Sądzę, że każdy wrócił co najmniej zadowolony, a wrażenia jakich doznaliśmy będą niezapomniane przez długie lata.

Dnia 10.10.2016 r. uczniowie klasy 2a prof. M. Leszki ponownie zawitali w gościnne progi Biblioteki Publicznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 3. Tym razem uczestniczyli w spotkaniu z Grzegorzem Nawrotem, pracownikiem IPN, który wystąpił z prezentacją na temat mechanizmów propagandy na przykładzie zimnej wojny w latach 40 - 60-tych.

Dnia 21 września 2016 r. uczniowie klas 2a prof. M. Leszki i kl 2b prof. M. Rutkowskiej - Maliszewskiej zwiedzali Cmentarz Żydowski w Łodzi. Jest on nie tylko miejscem spoczynku ofiar eksterminacji gmin żydowskich w Polsce w czasach II wojny światowej, ale też twórców "Ziemi Obiecanej" - wybitnych przemysłowców takich jak np I. Poznański. Znajdują się tu także groby rodziców poety J. Tuwima i pianisty A. Rubinsteina. Pochowany jest tu również wybitny lekarz S. Sterling i wielu innych.

W dniu 6.04.2016 uczniowie klasy 1a prof. M Leszki odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-Bałuty im. S. Czernika (Filia 21) gdzie spotkali się z Konradem Czernielewskim, starszym kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Podczas wykładu, urozmaiconego anegdotami i bogatym materiałem ilustracyjnym, młodzież zapoznała się z historią mundurów i uzbrojenia żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

 

W dniu 23 kwietnia 2015 r. klasa 2a pod opieką p. p. prof. Oli Lipy i Izy Łyszkiewicz w ramach XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki zwiedzali łódzką elektrrociepłownię EC2.

W dniu 01.04.2015 uczniowie klasy Ib uczestniczyli w zajęciach na kręgielni w łódzkiej "Manufakturze" oraz obejrzeli film w "Cinema City" pt."Ex Machina". Zajęcia odbyły się w ramach zajęć integracyjnych. Wychowawca: Wojciech Migas.

 

W dniu 3 marca 2015 r. uczniowie klas maturalnych pod opieką p. p. prof. A. Kędrzyńskiej, M. Leszki, M. Rutkowskiej-Maliszewskiej, A. Wojciechowskiej i A. Jezierskiej-Wnuk udali się do Łódziego Domu Kultury gdzie obejrzeli spektakl "Tango" S. Mrożka w reżyserii M. Kucmer-Kołeńskiej, wystawiony przez młodych aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie z aktorami, którzy w zabawnej formie zaprezentowali tajniki egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej.

W dn 27.02.2015 klasa 2b pod opieką p. prof. M Leszki udała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. S. Czernika na spotkanie z panią Magdaleną Zapolską-Downar, pracownikiem IPN. Młodzież wysłuchała wykładu i obejrzała wystawę pod hasłem: "Z kart historii Łodzi. Od wielokulturowości do monokultury.

 

W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w zbiórce makulatury w ramach akcji Dziennika Łódzkiego „Zbieram makulaturę – ratuję lasy”. W nagrodę redakcja Dziennika Łódzkiego zaprosiła uczniów do siebie. Uczniowie klasy 2mz i 3ez pod opieką p. Izy Łyszkiewicz mogli przyjrzeć się pracy redaktorów, zadać im pytania, zobaczyć drukarnię.

Jednocześnie przypominamy, że w tym roku szkolnym również bierzemy udział w akcji zbierania makulatury!