27 grudnia klasa 3A z wychowawcą p. prof. Małgorzatą Leszką i p. prof. Izabelą Łyszkiewicz odwiedziła Muzeum Miasta Łodzi. Po wnętrzach dawnego pałacu Izraela Poznańskiego grupę oprowadzała przewodnik PTTK p. Anna Musiałowicz. Uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi najnowszą wystawę muzealną pt.: „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur”, która przybliża świat wielonarodowościowej i wielokulturowej Łodzi.

16 grudnia 2014 r. naszą szkołę odwiedziła  wraz z opiekunem grupa  uczniów III klasy z  Publicznego Gimnazjum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.  Goście zostali przez pana dyrektora A. Łazińskiego zapoznani z warunkami nauki w naszej szkole  i zawodami w których kształcimy. Zapraszamy kandydatów do naszej szkoły do odwiedzania w   zorganizowanych wycieczkach po uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.

W dniu 17 maja 2017 r. klasa 2 emz z prof. Michałem Adamusem uczestniczyła w wycieczce technicznej do zakładu MultiMasz Szlifierki w Łodzi (dawne Zakłady Mechaniczne Chemitex). Firma MultiMasz Szlifierki zajmuje się budową, remontem oraz modernizacją szlifierek do metalu. Uczniowie zwiedzili wydział montażu ostatecznego maszyn oraz podwydziały związane bezpośrednio z utrzymaniem produkcji. Dzięki uprzejmości Dyrekcji oraz życzliwości i zaangażowaniu doświadczonej kadry, uczniowie mogli uczestniczyć w kilku prezentacjach jakie przygotowali dla naszej grupy pracownicy zakładu. Mogliśmy zapoznać się z budową, wytwarzaniem i mocowaniem wrzeciona do korpusu jednej z obecnie remontowanych szlifierek do płaszczyzn. Uczniowie uczestniczyli również w procesie wykonywania prowadnic w korpusie łoża szlifierki bezkłowej. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć działanie liniału sinusowego oraz zapoznać się w jaki sposób wyważa się wirniki na wyważarce rozpędzającej elementy wirujące maszyn nawet do 2000 obr/min. Uczestniczyliśmy również w symulacji przebiegu narzędzia w programie wspomagającym projektowanie do maszyn CNC. Na zakończenie naszej wycieczki mogliśmy zapoznać się z elektrodrążarkami oraz uczestniczyliśmy w prezentacji obciągania ściernic kształtowych na jednej z maszyn. Przed wyjściem zwiedziliśmy blacharnię, hartownię oraz wydział obróbki mechanicznej wyposażony w klasyczne obrabiarki skrawające do metali.

W kwietniu kolejna klasa naszej szkoły miała okazję zwiedzić zabytkowy kompleks fabryczno-pałacowo-mieszkalny Księży Młyn. Uczniowie klasy 1ekz z wychowawcą p. prof. Józefem Weintrittem zwiedzili dawne pałace Scheiblerów i Herbstów oraz poznali historię takich obiektów jak: famuły, konsumy, remiza strażacka, „beczki Grohmanna”. Spacer zorganizowała i poprowadziła p. prof. Izabela Łyszkiewicz.

W dniu 23 marca br. na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej odbyła się "Ścieżka Edukacyjna", w której uczestniczyła klasa 1d pod opieką p.p.prof. U. Pawlak i M. Olejniczak. Tegoroczna ścieżka odbyła się pod hasłem "Z chemią zmieniamy Łódź". Podczas zorganizowanej już po raz dziewiąty imprezie, odbywającej się w ramach „XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki”, uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób chemia i fizyka wpływają na nasze życie i rozwój technologiczny województwa łódzkiego.

Więcej informacji:
www.festiwal.lodz.pl
mlodziwlodzi.pl
www.dzienniklodzki.pl

Niespodziewanie w poniedziałek 10.11 br o godz 8:30 w całej szkole rozległ się alarm sygnalizowany trzykrotnym sygnałem szkolnego dzwonka. Okazało się, że jest to początek ćwiczeń przeciwpożarowych. Poszczególne klasy pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia, w ciągu kilku minut znaleźli się na boisku szkolnym, dokąd udali się z zachowaniem określonego porządku i dyscypliny. Na boisku raporty od poszczególnych klas odebrał p. prof Osowski. Całość akcji przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

W dniu 9 lutego 2017 roku klasa 3b z wychowawcą p. prof. Wojciechem Migasem odbyła spacer po zabytkowym kompleksie fabryczno-pałacowo-mieszkalnym Księży Młyn. Grupa pod przewodnictwem p. prof. Izabeli Łyszkiewicz poznała historię tego miejsca, postać jego twórcy - Karola Scheiblera oraz zwiedziła dwa pałace fabrykanckie, w których dziś mieszczą się Muzeum Kinematografii i Muzeum Pałac Herbsta.

29 września 2016 roku. Dzień jak co dzień dla każdego ucznia, ale nie dla nas,  dla klasy IIB. Tego dnia pojechaliśmy pod opieką pana profesora Józefa Weintritta na I tor asfaltowy w województwie łódzkim. Nie jest on długi, bo ma 1.5 km długości, ale za to wiele rozwidleń dzięki czemu są liczne kombinacje toru, nie jest torem monotonnym. Dodatkowo posiada dwie płyty poślizgowe. Ma służyć wszystkim kierowcom, którzy chcą poprawić technikę jazdy oraz/lub zapoznać się z charakterystyką posiadanego przez nich samochodu.

Klasa IIB wybrała się tam na otwarcie toru. Było tam dużo atrakcji, na które trzeba było poczekać, ach, jak się uczniowie niecierpliwili.

Ale jak to mówią, "cierpliwość jest cnotą". Doczekaliśmy się niezapomnianych przeżyć. Przejażdżka egzotycznymi, lub jak kto woli, sportowymi samochodami z kierowcami nie byle jakimi, a z wyższej półki. Lamborghini Gallardo (przed liftem), Porshe egzotic turbo S oraz Mercedes A45 AMG, drapieżne na zewnątrz, a eleganckie w środku. "...Co jak co, ale sądzę, że przejażdżka z Miko to kosmos (chociaż żałuję, że nie wygrałem przejażdżki driftowozem, tak samo jak część moich kolegów z klasy)..." Miko jest bardzo miłą kontaktową osobą, z którą można swobodnie porozmawiać i pożartować. ",,,Nie będę nic mówił o wyglądzie, bo to działka kobiet, chociaż sądzę, że... zresztą sami oceńcie (Miko Marczyk)..."

Wiele emocji równa się wielki głód. O to organizatorzy też zadbali. Mieliśmy do dyspozycji darmowy katering, z którego najbardziej zadowolony był nasz profesor oraz kierowca busa. Była to dla nich najlepsza atrakcja. Sądzę, że każdy wrócił co najmniej zadowolony, a wrażenia jakich doznaliśmy będą niezapomniane przez długie lata.

Dnia 10.10.2016 r. uczniowie klasy 2a prof. M. Leszki ponownie zawitali w gościnne progi Biblioteki Publicznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 3. Tym razem uczestniczyli w spotkaniu z Grzegorzem Nawrotem, pracownikiem IPN, który wystąpił z prezentacją na temat mechanizmów propagandy na przykładzie zimnej wojny w latach 40 - 60-tych.

Dnia 21 września 2016 r. uczniowie klas 2a prof. M. Leszki i kl 2b prof. M. Rutkowskiej - Maliszewskiej zwiedzali Cmentarz Żydowski w Łodzi. Jest on nie tylko miejscem spoczynku ofiar eksterminacji gmin żydowskich w Polsce w czasach II wojny światowej, ale też twórców "Ziemi Obiecanej" - wybitnych przemysłowców takich jak np I. Poznański. Znajdują się tu także groby rodziców poety J. Tuwima i pianisty A. Rubinsteina. Pochowany jest tu również wybitny lekarz S. Sterling i wielu innych.

W dniu 6.04.2016 uczniowie klasy 1a prof. M Leszki odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-Bałuty im. S. Czernika (Filia 21) gdzie spotkali się z Konradem Czernielewskim, starszym kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Podczas wykładu, urozmaiconego anegdotami i bogatym materiałem ilustracyjnym, młodzież zapoznała się z historią mundurów i uzbrojenia żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

 

W dniu 23 kwietnia 2015 r. klasa 2a pod opieką p. p. prof. Oli Lipy i Izy Łyszkiewicz w ramach XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki zwiedzali łódzką elektrrociepłownię EC2.

W dniu 01.04.2015 uczniowie klasy Ib uczestniczyli w zajęciach na kręgielni w łódzkiej "Manufakturze" oraz obejrzeli film w "Cinema City" pt."Ex Machina". Zajęcia odbyły się w ramach zajęć integracyjnych. Wychowawca: Wojciech Migas.

 

W dniu 3 marca 2015 r. uczniowie klas maturalnych pod opieką p. p. prof. A. Kędrzyńskiej, M. Leszki, M. Rutkowskiej-Maliszewskiej, A. Wojciechowskiej i A. Jezierskiej-Wnuk udali się do Łódziego Domu Kultury gdzie obejrzeli spektakl "Tango" S. Mrożka w reżyserii M. Kucmer-Kołeńskiej, wystawiony przez młodych aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie z aktorami, którzy w zabawnej formie zaprezentowali tajniki egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej.

W dn 27.02.2015 klasa 2b pod opieką p. prof. M Leszki udała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. S. Czernika na spotkanie z panią Magdaleną Zapolską-Downar, pracownikiem IPN. Młodzież wysłuchała wykładu i obejrzała wystawę pod hasłem: "Z kart historii Łodzi. Od wielokulturowości do monokultury.

 

W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w zbiórce makulatury w ramach akcji Dziennika Łódzkiego „Zbieram makulaturę – ratuję lasy”. W nagrodę redakcja Dziennika Łódzkiego zaprosiła uczniów do siebie. Uczniowie klasy 2mz i 3ez pod opieką p. Izy Łyszkiewicz mogli przyjrzeć się pracy redaktorów, zadać im pytania, zobaczyć drukarnię.

Jednocześnie przypominamy, że w tym roku szkolnym również bierzemy udział w akcji zbierania makulatury!