CENTRUM SZKOLENIOWE DLA MECHANIKÓW - SCANIA POLSKA 2020 r.

Cała grupa do wyjazdu była gotowa już wcześnie rano. Ruszyliśmy tuż po wschodzie słońca. Tym razem swoje możliwości i dotychczas zdobytą wiedzę sprawdzała klasa 3d. A miejsce ku temu było chyba najlepsze z możliwych. Dlaczego? Bo każdy z nowo zatrudnionych mechaników SCANIA w Polsce rozpoczynał właśnie tu w Centrum Szkoleniowym SCANIA swoje pierwsze szlify zawodowe.

 

Oficjalna wizyta rozpoczęła się w sali konferencyjnej. Wysłuchaliśmy trzech prezentacji. Każdą z prezentacji przygotowała dla nas inna osoba. Historię koncernu oraz skalę produkcji na świecie przedstawił starszy trener p. Artur. Ciągniki siodłowe, autobusy i silniki wysokoprężne stosowane w pojazdach ciężarowych i w przemyśle zaprezentował trener p. Grzegorz. Oprócz wiedzy technicznej, nasza grupa miała również możliwość zapoznania się ze sposobem rekrutacji pracowników i wymaganiach jakie stawia się nowo zatrudnionym członkom zespołu SCANIA. Część tę przedstawiła Pani z działu HR.

 

Bezpośrednio po części prezentacyjnej, przystąpiliśmy do części praktycznej. Podzieliliśmy się na dwa zespoły. Każdy z uczestników szkolenia na początku poproszony był do napisania krótkiego testu z zakresu działania silnika spalinowego - no w końcu byliśmy na szkoleniu:). Z części praktycznej dowiedzieliśmy się o sposobach adaptacji podwozia w ciągnikach siodłowych z wykorzystaniem interfejsu komunikacyjnego zabudowy pojazdów ciężarowych BICT. W skrócie chodziło o to jak tworzyć układy logiczne pomiędzy elementami układu elektrycznego, a funkcjami zabudowy. Trener Grzegorz zaprezentował funkcje i zastosowanie systemów instalowanych w ciągnikach siodłowych. Prezentacja odbywała się głównie przez ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem oprogramowania SDP3. I co najważniejsze .... tak jedno z ćwiczeń wykonywane było na prawdziwym ciągniku siodłowym R460. Próby odbywały się oczywiście po odpaleniu sześciocylindrowej rzędówki o mocy 450 KM (EURO 6) .... czy były przygazówki ... no pewnie i to nie jeden raz :)

 

Naszą wizytę upamiętnił dział marketingu SCANIA, który również z dużym zaangażowaniem towarzyszył nam w trakcie szkolenia. To ważne wydarzenie dla uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi i dla koncernu SCANIA zostało uwiecznione kilkunastoma zdjęciami poniżej. Skąd te fajne koszulki? Dostaliśmy je wszyscy na pamiątkę naszej wizyty łącznie z innymi upominkami.

 

W trakcie sześciu godzin szkolenia nie zabrakło czasu na gorący posiłek w formie szwedzkiego bufetu. Kilka minut po 15 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łodzi. Tuż po zmroku po około 11 godzinach od wyjazdu byliśmy na parkingu szkolnym.