"Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu uczniów. 10 listopada odbyła sie jedna z nich: do fabryki autobusów miejskich marki Solaris.

Wyruszyliśmy o 6 rano spod szkoły. Po paru godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie czekał na nas przewodnik. Udaliśmy się razem z nim do sali konferencyjnej, w której została nam przedstawiona prezentacja multimedialna. Opisywała ona osiągnięcia firmy, przedstawiała wszystkich założycieli oraz pokazywała dostępne warianty pojazdów produkowanych w tej fabryce.

Po obejrzeniu prezentacji przewodnik zaprowadził nas do działu, gdzie gotowe szkielety autobusów, które spawane są w innej fabryce, zostają ocieplone, zyskują podłogę i po wyjechaniu z tego działu po raz pierwszy stają na kołach.

Niestety, do działu, gdzie pojazdy zyskują swój kolor, nie było dane nam wejść ze względu na sterylność lakierowania, ale za to udaliśmy się do miejsca, gdzie autobusy montowane są w jedną całość. Duża ilość pracowników sprawnie i szybko przykręcała siedzenia, mocowała poręcze, wklejała szyby oraz wiele innych części przydatnych zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Następnie przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, gdzie już gotowe autobusy czekają na odbiór klienta. Jako ciekawostke dodam, iż stał tam model Solarisa pierwszej generacji, który został sprzedany jako pierwszy pojazd wyprodukowany w tej fabryce. Po 20 latach powrócił on do swojej kolebki z okazji właśnie 20-lecia firmy, gdzie został odrestaurowany i teraz stoi na zaszczytnym miejscu, gdzie mogą go wszyscy podziwiać.

Po zwiedzeniu całej fabryki wsiedliśmy do busa i wróciliśmy pod szkołę, a potem każdy do swojego domu."

             Swoje wrażenia z wycieczki do zakładów Solaris w Poznaniu, odbytej pod opieką p. prof. Marty Rutkowskiej-Maliszewskiej i p. prof. Michała Adamusa, opisał Cezary Bednarek, uczeń klasy 4c.