VOLVO GETEBORG – WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO SZWECJI 2019 r.

W połowie czerwca tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2018/2019 dość liczna grupa uczniów naszej szkoły (grupa 30 osobowa) oraz kilkoro nauczycieli, uczestniczyło w sześciodniowej wycieczce zawodoznawczej do Geteborga w Szwecji. Zasadniczym celem naszej wizyty były punkty programu w postaci wizyty w: Volvo Museum, fabryki pojazdów osobowych Volvo Cars oraz fabryki pojazdów ciężarowych Volvo Truck. Drugorzędnym celem naszej wizyty było zapoznanie się z głównymi atrakcjami Geteborga. O ile plan związany ze zwiedzaniem fabryk i muzeum udało zrealizować się w całości, o tyle w części kulturalnej zwiedziliśmy naprawdę dużo, ale nie wszystko.

Nasza podróż przebiegała zgodnie z wcześniej nakreślonym planem i podzielona była na kilka etapów. Oprócz dość wymagającego etapu podróży autokarem mieliśmy etap bardzo odprężający i relaksujący, który związany był z całonocnym rejsem po morzu Bałtyckim promem pasażerskim z kabinami, przepysznymi posiłkami i niezapomnianymi widokami. Równie ciekawie i sympatycznie nocowało nam się hostelu w centrum Geteborga.

Latem daleko na północy Europy dzień trwa wiele, wiele godzin. Mamy nadzieję, że tę wycieczkę każdy z uczestników zapamięta równie długo jak niekończące się dni latem w Geteborgu, mieście które pozostanie dla nas ciepłym wspomnieniem sześciu niezapomnianych dni.

Kadra Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi wzięła udział w mobilności w Liverpoolu w ramach projektu "Kompetencje na rzecz innowacyjności i zatrudnienia w szkolnictwie zawodowym w sektorze motoryzacyjnym”.

Projekt pt. "Kompetencje na rzecz innowacyjności i zatrudnienia w szkolnictwie zawodowym w sektorze motoryzacyjnym” (ang. "Competences for Innovation and Employability in Automotive Industry VET Training") jest realizowany we współpracy z brytyjskim partnerem - MBM Training and Development Center, specjalizującym się w szkoleniach z zakresu edukacji zawodowej. W ramach projektu 17-osobowa grupa kadry z Zespołu Szkół Samochodowych wzięła udział w mobilności szkoleniowej w Liverpoolu (Wielka Brytania) okresie 29 stycznia - 9 lutego 2018 r.  Mobilność kadry koncentrowała się na wzmacnianiu kompetencji w zakresie innowacyjnych programów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz skuteczniejszego świadczenia usług doradztwa zawodowego. Projekt zaowocował  nowymi możliwościami rozwoju zawodowego dla pracowników oraz zwiększeniem szans na rynku pracy uczniów kształcących się w ZSS.

Projekt jest realizowany dzięki dofnansowaniu z funduszy Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Zwiedzanie toru doświadczalnego fabryki Land Rover'a w Liverpool w Wielkiej Brytanii jest bardzo popularne wśród nauczycieli. W dniu 29 stycznia 2018 r. tor swoją obecnością zaszczyciła ponad dwudziestooosobowa grupa wykładowców przedmiotów zawodowych ze szkoły samochodowej z Polski, widocznych w tle ujęć z wycieczki oprowadzanej przez przewodników, ekspertów pracujących w fabryce. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i słuchawki z mikrofonami, i zajęli się egzaminowaniem wiedzy fachowców fabryki. Armia robotów, którą można spotkać po drodze, zawsze potrafi sprostać wymaganiom zwiedzających.

9 maja 2017 r. o godzinie 5:20 wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły do dalekiej Grecji w celu realizacji praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus+. Jest to kolejna edycja cyklicznych wyjazdów zagranicznych uczniów naszej szkoły.

Pan Prof. Przemysław Kubiak należący do grona pedagogów naszej szkoły brał udział w rajdzie pojazdów napędzanych energią słońca odbywający się w Australii.  Udział został zorganizowany przez podopiecznych pana profesora - studentów z Politechniki Łódzkiej.  Pojazd nosi nazwę Orzeł 1. W pierwszym dniu zawodów drużyna uplasowała się na 5 miejscu. Było to drugie miejsce wśród drużyn z Europy. W drugim dniu drużyna zajmowała 7 miejsce, w trzecim ostatnie 11, w piątym wróciła na 7. W siódmym dniu drużyna znowu odrobiła straty i awansowała na 6 miejsce.

Powyższa klasyfikacja nie uwzględniała punktów karnych. Przeciętna prędkość polskiego bolidu utrzymywała się na poziomie 36 km/godz podczas gdy najlepsi (Japończycy, Holendrzy i Niemcy) jechali z prędkością 42-43 km/godz (na początku było to nawet 98 km/godz).

Przypomnijmy, że w zawodach pojazdy były sklasyfikowane w trzech klasach:
Wyczynowej (Challenger) - 4 koła, jednoosobowy, jeden etap dziennie, jazda tylko solarna
Krążowników (Cruiser) - 4 koła, kierowca + pasażer, jeden etap, możliwe doładowywanie w nocy
Podróżnej (Adventurer) - 3 koła, jednoosobowy, dwa etapy, nie spełniają wymagań innych klas

Po podliczeniu w końcowej klasyfikacji drużyna Eagle One zajęła 6 miejsce w klasie Cruiser. Był to też najlepszy rezultat wśród debiutantów. Jak na ich pierwszy raz jest to bardzo dobry wynik.

Gratulujemy !!!

W dniach 27 czerwca – 12 lipca grupa 28 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w wakacyjno – edukacyjnym  wyjeździe do Portugalii.  Było to efektem projektu „Praktyki zagraniczne kluczem do rozwoju szkolnictwa zawodowego” przygotowanego w ramach programu Erazmus+ we współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem „Mobility Friends” mającym swą główną siedzibę w portugalskim Barcelos.