W dniu 23.11.2022r uczniowie klasy 4cp grupa technik mechatronik wybrali sie z opiekunem Dariuszem Robakiem do EWT Automotive Polska Sp. z o.o.

Uczniowie zapoznali się z licznymi układami elektronicznymi sterującymi pojazdy marki Mercedes - Benz. Oczywiście dzięki uprzejmości kierownictwa w/w firmy,

mogliśmy poznać przebieg procesu serwisu oraz obejrzeć poszczególne hale tj.: hamownie, blacharnie, lakiernie, myjnie, serwis opon oraz stacje

diagnostyczną. Przedstawiciele Autoryzowanego Dealera i Serwisu Pojazdów Użytkowych Mercedes-Benz udostępnili nam  ciągnik siodłowy - Actrosa L.

 

 

 

 

           

 

           Wrzesień to świetny czas by zacząć i przypomnieć sobie - po długiej pandemicznej przerwie - przygodę z rowerem. Czas poprawić kondycję, zrzucić zbędne kilogramy, sprawdzić jak fajnie jeździ się jednośladem. Toteż uczniowie naszej szkoły wyruszyli 18 września br. w podróż do lagiewnickiego kompleksu leśnego wpisując się tym samym w trwająca od dłuższego czasu edycję European Cycling Challenge, mający za cel zwiększanie liczby przejechanych kilometrów rowerem.

Uczniowie klasy 3de (wychowawca Wojciech Migas) zaznaczając swój udział w edycji, odwiedzili także Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu gdzie uczestniczyli w prelekcji poświęconej wydarzeniom historycznym z okresu II wojny światowej.

Młodzież uczciła także pamięć zamordowanych przez hitlerowców łódzkich więźniów zapalając znicz wiecznej pamięci o nich.

Opiekę nad uczniami Samochodówki sprawowała p. Izabela Lyszkiewicz oraz p. Aleksandra Lipa. Organizator wycieczki, p. Wojciech Migas składa podziękowanie dyrekcji szkoły za umożliwienie przeprowadzenia wycieczki. Dziękuję opiekunom i uczniom szkoły.

 

 

 

 

            

                                                    CENTRUM SZKOLENIOWE DLA MECHANIKÓW - SCANIA POLSKA 2020 r.

Cała grupa do wyjazdu była gotowa już wcześnie rano. Ruszyliśmy tuż po wschodzie słońca. Tym razem swoje możliwości i dotychczas zdobytą wiedzę sprawdzała klasa 3d. A miejsce ku temu było chyba najlepsze z możliwych. Dlaczego? Bo każdy z nowo zatrudnionych mechaników SCANIA w Polsce rozpoczynał właśnie tu w Centrum Szkoleniowym SCANIA swoje pierwsze szlify zawodowe.

 

Oficjalna wizyta rozpoczęła się w sali konferencyjnej. Wysłuchaliśmy trzech prezentacji. Każdą z prezentacji przygotowała dla nas inna osoba. Historię koncernu oraz skalę produkcji na świecie przedstawił starszy trener p. Artur. Ciągniki siodłowe, autobusy i silniki wysokoprężne stosowane w pojazdach ciężarowych i w przemyśle zaprezentował trener p. Grzegorz. Oprócz wiedzy technicznej, nasza grupa miała również możliwość zapoznania się ze sposobem rekrutacji pracowników i wymaganiach jakie stawia się nowo zatrudnionym członkom zespołu SCANIA. Część tę przedstawiła Pani z działu HR.

 

Bezpośrednio po części prezentacyjnej, przystąpiliśmy do części praktycznej. Podzieliliśmy się na dwa zespoły. Każdy z uczestników szkolenia na początku poproszony był do napisania krótkiego testu z zakresu działania silnika spalinowego - no w końcu byliśmy na szkoleniu:). Z części praktycznej dowiedzieliśmy się o sposobach adaptacji podwozia w ciągnikach siodłowych z wykorzystaniem interfejsu komunikacyjnego zabudowy pojazdów ciężarowych BICT. W skrócie chodziło o to jak tworzyć układy logiczne pomiędzy elementami układu elektrycznego, a funkcjami zabudowy. Trener Grzegorz zaprezentował funkcje i zastosowanie systemów instalowanych w ciągnikach siodłowych. Prezentacja odbywała się głównie przez ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem oprogramowania SDP3. I co najważniejsze .... tak jedno z ćwiczeń wykonywane było na prawdziwym ciągniku siodłowym R460. Próby odbywały się oczywiście po odpaleniu sześciocylindrowej rzędówki o mocy 450 KM (EURO 6) .... czy były przygazówki ... no pewnie i to nie jeden raz :)

 

Naszą wizytę upamiętnił dział marketingu SCANIA, który również z dużym zaangażowaniem towarzyszył nam w trakcie szkolenia. To ważne wydarzenie dla uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi i dla koncernu SCANIA zostało uwiecznione kilkunastoma zdjęciami poniżej. Skąd te fajne koszulki? Dostaliśmy je wszyscy na pamiątkę naszej wizyty łącznie z innymi upominkami.

 

W trakcie sześciu godzin szkolenia nie zabrakło czasu na gorący posiłek w formie szwedzkiego bufetu. Kilka minut po 15 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łodzi. Tuż po zmroku po około 11 godzinach od wyjazdu byliśmy na parkingu szkolnym.

 

 

            Wycieczka do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi odbyła sie w dniu 02.03.2020r. Wzięło w niej udział 7 uczniów klasy 3em - grupa mechatronicy.

    Uczniowie poznali program oraz techniki sterowania ruchem ulicznym w naszym mieście.

    Zobaczyli jak szybko mozna zidentyfikować każdy pojazd poruszający się po Łodzi. 

    Mogli również poznać zasady zarządzanie komunikacją miejską.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Gdańska, Gdyni i na Półwysep Helski odbyła się w dniach 17-20 września 2019 r. Uczestniczyło w niej 33 uczniów z klas 4a, 4b, 4d, 4em i 3b. Odwiedziliśmy między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Motoryzacji i Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

 

 

 

 

W dniach 1-4 pazdziernika 2019 uczniowie klasy 2de wzieli udział w 4-dniowej wycieczce do Gdyni i Jastarni. Młodzież pod opieką p. prof. Anny Forysiak oraz wychowawcy Wojciecha Migasa zwiedzili muzeum Emigracji Polskiej w Gdyni oraz Motoryzacji, a także Muzeum Wojska Polskiego w Jastarni. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po zatoce Morza Baltyckiego połączony z konsumpcją cieplych kiełbasek wprost z jachtowego grilla. Uczniowie samochodowki oprócz atrakcji turystycznych mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych w zakresie treningu kondycyjnego pokonując dystans 1500 m wzdłuż linii brzegowej polskiego morza.

Było bardzo fajnie!!!

.

 

 

Uczestnictwo w projektach finansowanych ze środków UE to szansa na ciekawe zajęcia, zdobycie cennych kwalifikacji, ale też okazja do wzięcia udziału w wycieczkach pogłębiających wiedzę zawodową uczniów. Przykładem jest wyjazd jaki odbył się w dniach 11 – 12 kwietnia 2018 roku. Uczestnicy projektu „Droga do sukcesu na rynku pracy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi” udali się do zakładów firmy Volkswagen Polska mieszczących się we Wrześni, zajmujących się produkcją samochodów dostawczych VW Crafter. To jedyny na świece zakład wchodzący w skład koncernu VW A.G., w którym ten model jest produkowany.


Zakład we Wrześni to zupełnie nowa fabryka, zbudowana od podstaw i zajmująca teren ponad 200 ha, z czego hale produkcyjne i magazyny to ponad 100 ha! Powstaje tu kilkadziesiąt odmian nadwoziowych Craftera, trafiających na wszystkie rynki świata. Wszystkie są jednak montowane na jednej linii technologicznej. Jest to możliwe dzięki w pełni skomputeryzowanemu systemowi zarządzania produkcją i wysokiemu poziomowi zautomatyzowania zakładu.

Proces powstawania nowego, najczęściej już zamówionego, pojazdu zaczyna się w dziale spawalni, a właściwie zgrzewalni. Przygotowane przez podwykonawcę elementy nadwozia są łączone w całość przy wykorzystaniu robotów przemysłowych, ustawiających elementy w odpowiednim położeniu, a następnie wykonujących setki punktów zgrzewania. Precyzyjnie zaprogramowane ruchy ramion manipulatorów przypominają wręcz spektakl baletowy.

Kiedy wszystkie elementy zostaną połączone ze sobą, a urządzenia kontrolne nie odnotują błędów, surowe nadwozie trafia do działu lakierni.  Tam jednak, podobnie jak niemal we wszystkich fabrykach samochodowych, nie można wejść, ze względów bezpieczeństwa oraz wymagań czystości.
Polakierowane nadwozia wracają do głównej części zakładu, gdzie zaczyna się proces ich uzbrajania we wszystkie instalacje, wyposażenie wnętrza, elementy sterowania i oczywiście w układ napędowy. Tu większość czynności muszą wykonywać pracownicy, ze względu na dużą różnorodność poszczególnych modeli. Jedyną w 100% zautomatyzowaną czynnością jest montaż, a właściwie wklejanie, szyb. Proces montażu kończy napełnienie wszystkich układów płynami eksploatacyjnymi i pierwsze uruchomienie pojazdu. Po kontroli działania hamulców, świateł i innych układów gotowe auta odjeżdżają na fabryczny parking, a stamtąd do odbiorcy.

            Po kilku pamiątkowych zdjęciach i obiedzie w fabrycznej kantynie odjechaliśmy do Poznania, gdzie w pobliżu znanego zalewu Malta, cała grupa miała zamówiony nocleg. Drugim punktem programu było zwiedzanie miasta, a w szczególności najstarszych jego zabytków. Na Ostrowie Tumskim spotkaliśmy się z przewodniczką PTTK, która opowiedziała o historii tego miejsca, gdzie zaczynała się historia polskiej państwowości. Zwiedziliśmy podziemia katedry, w których odnaleziono ślady najstarszych miejsc związanych z chrztem Polski i gdzie wg. archeologów znalazły się groby pierwszych władców z dynastii Piastów – księcia Mieszka, jego syna króla Bolesława Chrobrego i kolejnego koronowanego władcy Mieszka II. W górnej części katedry podziwiać można wiele zabytków związanych z historią Polski. Szczególnie okazała jest tzw. Złota Kaplica, czyli miejsce uwieczniające pierwszych Piastów. Po krótkim spacerze znaleźliśmy się na wzgórzu zamkowym, gdzie w ostatnich latach odbudowano zamek królewski związany z władcami z dynastii Przemyślidów czyli Przemysła II i Wacława II. Byli to pierwsi monarchowie, jacy koronowali się na królów Polski po okresie rozbicia dzielnicowego. Na swą stolicę wybrali właśnie Poznań. Odwiedziliśmy jeszcze dwa kościoły szczególnie silnie związane z historią miasta – kościół ojców franciszkanów z przepięknym rzeźbionym w drewnie wyposażeniem, oraz kościół farny czyli w przeszłości główny kościół w starej części Poznania, ozdobiony w charakterystyczne dla baroku malowidła przedstawiające sceny z Ewangelii. Swą wędrówkę zakończyliśmy na rynku pod Ratuszem, będącym jednym z symboli Poznania. Na jego wieży, w każde południe, pojawiają się słynne koziołki.

            Po noclegu i śniadaniu udaliśmy się w drogę powrotną z przystankiem w Kutnie. W tamtejszych zakładach AMZ mogliśmy poznać jak powstają pojazdy specjalne, będące efektem współpracy firmy z wojskiem, policją, służbami medycznymi, bankami, itp. Najbardziej atrakcyjnym okazał się dział zajmujący się konstruowaniem pojazdów na zmówienie armii. W AMZ powstaje kilka typów pojazdów opancerzonych używanych przez wojsko, pojazdy do działań ratunkowych i ewakuacyjnych podczas powodzi, samochody opancerzone dla oddziałów specjalnych policji. Ta część zakładu znajduje się pod ścisłym nadzorem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, co skutkowało m.in. absolutnym zakazem wykonywania fotografii na liniach montażowych.
            Drugim kierunkiem produkcji, z którego znana jest kutnowska firma, są karetki pogotowia.  Na zamówienie samorządów i firm medycznych AMZ uzbraja wybrane modele samochodów w sprzęt i wyposażenie niezbędne dla ekip ratunkowych, w meble, nosze, uchwyty i instalacje. W firmie powstają panele z tworzywa pokrywające wnętrze kabiny, wykonuje się instalacje elektryczne, produkuje specjalne meble, itp. Karetki z AMZ trafiają nie tylko do Polski. Firma wygrywa przetargi dla firm z Danii, Szwecji, Norwegii i innych krajów.
            Niezwykle atrakcyjną częścią wycieczki było podziwianie zaprojektowanych w Kutnie Syrenek. Właściciele firmy postanowili przed kilkoma laty reaktywować znaną z przeszłości markę. Zbudowano w tym celu kilka próbnych egzemplarzy nawiązujących kształtem do pojazdów, których produkcję zakończono w początkach lat 80-tych XX wieku. Oczywiście wyposażenie aut odpowiada wszystkim współczesnym wymogom bezpieczeństwa, ekologii itp. Są to pojazd o charakterze sportowym, jeden jest nawet przystosowany zawodów w tzw. dryfcie. Wszystkie uzyskały homologacje niezbędne do poruszania się po drogach publicznych. Niestety realia finansowe nie wskazują, aby projekt ten doprowadził do podjęcia seryjnej produkcji. Na pamiątkę pozostały nam jednak zdjęcia unikalnych egzemplarzy.

Wizyta w AMZ była ostatnim punktem wyjazdu.

"Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu uczniów. 10 listopada odbyła sie jedna z nich: do fabryki autobusów miejskich marki Solaris.

Wyruszyliśmy o 6 rano spod szkoły. Po paru godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie czekał na nas przewodnik. Udaliśmy się razem z nim do sali konferencyjnej, w której została nam przedstawiona prezentacja multimedialna. Opisywała ona osiągnięcia firmy, przedstawiała wszystkich założycieli oraz pokazywała dostępne warianty pojazdów produkowanych w tej fabryce.

Po obejrzeniu prezentacji przewodnik zaprowadził nas do działu, gdzie gotowe szkielety autobusów, które spawane są w innej fabryce, zostają ocieplone, zyskują podłogę i po wyjechaniu z tego działu po raz pierwszy stają na kołach.

Niestety, do działu, gdzie pojazdy zyskują swój kolor, nie było dane nam wejść ze względu na sterylność lakierowania, ale za to udaliśmy się do miejsca, gdzie autobusy montowane są w jedną całość. Duża ilość pracowników sprawnie i szybko przykręcała siedzenia, mocowała poręcze, wklejała szyby oraz wiele innych części przydatnych zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Następnie przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, gdzie już gotowe autobusy czekają na odbiór klienta. Jako ciekawostke dodam, iż stał tam model Solarisa pierwszej generacji, który został sprzedany jako pierwszy pojazd wyprodukowany w tej fabryce. Po 20 latach powrócił on do swojej kolebki z okazji właśnie 20-lecia firmy, gdzie został odrestaurowany i teraz stoi na zaszczytnym miejscu, gdzie mogą go wszyscy podziwiać.

Po zwiedzeniu całej fabryki wsiedliśmy do busa i wróciliśmy pod szkołę, a potem każdy do swojego domu."

             Swoje wrażenia z wycieczki do zakładów Solaris w Poznaniu, odbytej pod opieką p. prof. Marty Rutkowskiej-Maliszewskiej i p. prof. Michała Adamusa, opisał Cezary Bednarek, uczeń klasy 4c.

Wycieczka do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach

                17 października uczniowie klas 2a i 2b, pod opieką wychowawców pp. A. Pietrzak i P. Widawskiego oraz p. dyr. D. Adamczewskiego udała się na wycieczkę do prywatnego Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą.

Korzystając ze wspaniałej pogody, swój pobyt zaczęliśmy od przejażdżki po okolicy. Nie była to jednak zwykła jazda autobusem, ale przejazd prawdziwym londyńskim „piętrusem”, który jak na kilkudziesięcioletni pojazd radził sobie całkiem dobrze. Dotarliśmy m.in. do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz do dworku Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Park i muzeum w Stawisku były wspaniałym plenerem do pamiątkowej sesji zdjęciowej. Jak widać nasi uczniowie dość wnikliwie starali się poznać nasz środek transportu, a pani profesor Anna Pietrzak wczuła się w rolę kierowcy. Rola kierującego tak spodobała się wychowawczyni 2a, że spróbowała swych sił również jako woźnica zabytkowego taboru wojskowego.  Tylko prawdziwych koni w zaprzęgu brakło, co postanowili zrekompensować uczestnicy wycieczki.

W dniu 4 X 2017 uczniowie klas 3a, 4a, 4c, 3emz, pod opieką prof. Małgorzaty Leszki i prof. Jerzego Kaczmarskiego wraz z kierownikiem grupy prof. Michałem Adamusem zwiedzali zakłady Volkswagena w Poznaniu.

To jedna z największych firm branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniająca w systemie 3-zmianowym ok. 10 tys. pracowników. Fabryka odnosi znakomite rezultaty finansowe i jest jednym z największych eksporterów branży motoryzacyjnej w kraju.

Zakłady oferują swoim odbiorcom samochody dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jego sztandarowym produktem jest Volkswagen Caddy, produkowany nieprzerwanie od 2003 r.

Volkswagen Poznań jest samodzielną fabryką powstałą w 1993 r. Produkcja jest zlokalizowana w 4 ośrodkach. Są to: Poznań-Antoninek, Poznań-Wileda, Swarzędz i Białężyce k. Wrześni.

Na terenie zakładów obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące norm produkcyjnych, zasad bhp, a także całkowity zakaz fotografowania wewnątrz obiektu.

W dniu 18 XI 2016 klasa 2a z prof. Michałem Adamusem i wychowawczynią prof. Małgorzatą Leszką zwiedzili jedną z najlepiej prosperujących prywatnych firm branży samochodowej w Polsce - zakłady "Solaris" w Bolechowie pod Poznaniem. Produkuje się tam autobusy spalinowe, o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Właścicielami są państwo Solange i Krzysztof Olszewscy.

Firma zatrudnia 2,5 tysiąca osób, ma 47% udziałów w polskim rynku niskopodłogowych autobusów miejskich, a jej obroty w 2015 r. wyniosły 1,7 miliarda złotych. "Solaris" obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Znakiem rozpoznawczym firmy jest jamnik - zwierzak o długim tułowiu i krótkich nóżkach. W zakładach wytwarza się rocznie ok. 1400 pojazdów. Na polskich drogach jeździ ich aktualnie ok. 1700. Znaczna część produkcji kierowana jest jednak do odbiorców zagranicznych, w tym tak odległych jak np. Emiraty Arabskie. Łącznie jest to 39 państw.

"Solaris" jest otwarty na nowe technologie i nowe pomysły. Podjął współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Właściciele zaangażowali się także w działalność charytatywną tworząc "Fundację Zielony Jamnik - na ratunek bezbronnym".

Potwierdzeniem sukcesu firmy były targi IAA w Hanowerze, na których elektryczny Solaris Urbino okrzyknięty został najlepszym autobusem miejskim 2017 roku.

Uczniowie kl.I b Technikum ZSS w Łodzi (wych. Wojciech Migas) w dniach 12-13maja 2015r. zwiedzali królewskie miasto Kraków.Wśród licznych pereł architektury miasta, uczniowie poznali najważniejsze zabytki kultury i sztuki Krakowa. Wycieczkę uatrakcyjnił pobyt uczniów w Teatrze im. J. Słowackiego. W spektaklu "Chory z urojenia" wyśmienitych krakowskich artystów poprowadził do boju z Molierem niedościgniony Andrzej Grabowski. Nie obyło się oczywiście bez gościny u Wawelskiego Smoka ziejącego smoczym ogniem, i nie tylko... Wycieczka do Krakowa wniosła wiele pozytywnej energii i emocji, a zadowolenie uczniów nie budziło wątpliwości.
Organizator wycieczki - prof. Wojciech Migas.
Opiekunowie: prof. Waldemar Pawlak, prof. Jerzy Kaczmarski.

W dniu 30 marca br. odbyła się wycieczka do fabryki SAINT - GOBAIN HPM POLSKA w Kole należącej do największych na świecie producentów żywicznych tarcz do cięcia i szlifowania oraz ściernic ceramicznych.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach dotyczących budowy materiałów ściernych i ich zastosowaniu podczas przygotowania powierzchni do lakierowania.

Kolejnym punktem szkolenia były zajęcia praktyczne gdzie uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności stosując materiały produkowane przez zakład SAINT - GOBAIN HPM POLSKA. 

Na zakończenie wizyty mieliśmy możliwość zwiedzenia wiodącego zakładu na światowym rynku materiałów ściernych. 

 

Zgodnie z teorią wolnej konkurencji, usługi lakiernicze może świadczyć każdy, kto ma na to ochotę, bowiem jego umiejętności zweryfikuje rynek. Aby jednak te usługi świadczyć na najwyższym poziomie - konkurencja jest bowiem duża - potrzebna jest wiedza.