18 grudnia 2019 roku chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się do EC1 w celu obejrzenia wystawy pt.: „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. Łódź jest czwartym miastem na świecie, po Paryżu, Londynie i Abu Dhabi, goszczącym ekspozycję, na której można zobaczyć ponad 250 stron komiksów, szkice koncepcyjne i kostiumy superbohaterów z hollywoodzkich hitów kinowych.

 

    5 listopada 2019 roku klasy pierwsze technikum wzięły udział w prelekcji wygłoszonej przez p. Piotra Machlańskiego, historyka i konsultanta ŁCDNiKP nt.: „Dzieje Łodzi przemysłowej - rozwój przestrzenny miasta”. Prelegent zapoznał uczniów z wieloma ciekawostkami związanymi z historią naszego miasta, przedstawiając archiwalne zdjęcia Łodzi na przygotowanej prezentacji multimedialnej. Pokazał również najciekawsze publikacje dotyczące Łodzi, zachęcając uczniów do samodzielnego poznawania miasta.

 

    W dniu 21 listopada 2019 r. klasa 1ag wraz z opiekunami panią Małgorzatą Leszką i panią Agnieszką Kuzańską uczestniczyła w Łódzkich Dniach Informatyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie wraz z opiekunami  wysłuchali interesujących wykładów oraz uczestniczyli w warsztatach nt. „Sieci neuronowych w samochodach autonomicznych”

    Łódzkie Dni Informatyki, organizowane przez Politechnikę Łódzką, ICT Polska Centralna Klaster i Uniwersytet Łódzki, są kierowane do studentów, uczniów szkół średnich i specjalistów z branży ICT. Jest to wydarzenie składające się z niemal 100 różnego rodzaju spotkań: wykładów, paneli i warsztatów prowadzonych przez praktyków z branży IT. Omawiane będą najszybciej rozwijające się obszary informatyki – takie jak np. internet rzeczy, cyberbezpieczeństwo, aplikacje mobilne, gry komputerowe czy praca w chmurze.

Małgorzata Leszka i Agnieszka Kuzańska

 

W dniu 15.03.19. uczniowie kl. 1de wzięli udział w zajęciach na plywalni w Aguapark FALA jako alternatywnej firmie zajęć z wychowania fizycznego. Uczniowie Samochodowki mieli również możliwość skorzystać z ciepłych promieni Słońca i śródziemnomorskiej kąpieli w jacuzzi solankowych. Organizator wycieczki prof. Wojciech Migas dziękuję klasie 1de wzorowej postawy na łódzkim objekcie basenowym Fala oraz za profesjonalną opiekę Panu prof. Michałowi Adamusowi

W dniu 19 grudnia 2018 r. uczniowie ZSS w Łodzi wzięli udział w alternatywnych formach zajęć z Wychowania Fizycznego. Na obiekcie Politechniki Łódzkiej uczniowie z kl 1de oraz 2a zmagali się z takimi dyscylinami sportu jak pływanie i wspinaczka ściankowa. Ocena działań z aktywności fizycznej młodzieży Samochodówki wypadła celująco. Uczniami na olimpijskim obiekcie PŁ opiekowali się: p.p. prof. A. Kuzańska, I. Łyszkiewicz oraz W. Migas.

11 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 2em, wraz z opiekunami p. Anną Jezierską- Wnuk i p. Izabelą Łyszkiewicz, odwiedzili Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi przy ul. Pomorskiej 88. W ramach Dni Drzwi Otwartych młodzież z Gastronomika prezentowała swoją szkołę. Nasi uczniowie obejrzeli pokazy baristów, kibicowali uczestnikom zawodów w przygotowywaniu koktajli, brali udział w konkursie na najlepiej udekorowaną potrawę. W międzyczasie można było wysłuchać prezentacji na temat polskiego plakatu i obejrzeć najciekawsze prace o tematyce łódzkiej. Główną atrakcją i celem wycieczki było obejrzenie wystawy stołów okolicznościowych. Zaprezentowane dekoracje wyróżniały się ciekawymi pomysłami i reprezentowały różne style. Wycieczka była okazją, by zaczerpnąć inspiracje, przygotowując się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

W ramach zajęć alternatywnych z wychowania fizycznego klasa 1de z wychowawcą prof. Wojciechem Migasem doskonalila swoje umiejętności na łódzkiej kręgielni w Manufakturze, a takze uczestniczyła w pokazie najnowszego filmu Rubena Fleischera pt. VENOM. Ten fantastyczno-naukowy film powstały na podstawie serii popularnych komiksów wniósł młodzieży wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Opiekunem wycieczki była p. prof. Izabela Łyszkiewicz.

 

W dniu 27.03.2018 klasa I a  pod opieką p. Agnieszki Kuzańskiej i p. Sławomira Skoniecznego odwiedziła Zakład Eksploatacji Tramwajów nr 2 (Zaj. Chocianowice). Po zajezdni oprowadzał ich kierownik zajezdni pan Witold Talar. Podczas wycieczki, uczniowie  dowiedzieli się jak wygląda proces obsługi codziennej (OC) tramwajów, jak jest zbudowany wózek tramwaju, dlaczego sieć trakcyjna  jest ułożona w kształt zygzaka oraz jak się konserwuje tramwaje.  Przed wejściem do zajezdni, młodzież poznała historię i przyszłe plany związanych z ZET-2  oraz zasady BHP. Następnie uczniowie zostali oprowadzeni wewnątrz budynku, najpierw zobaczyli historyczną myjnie tramwajową oraz halę gdzie tramwaje powypadkowe są wyceniane przez ubezpieczyciela. Następnie zostali odwiedzili 2 torową halę OC, gdzie kierownik opowiedział o tym jak jest zbudowany wózek tramwaju. Potem została im przedstawiona hala naprawcza tramwajów oraz proces  konserwowania i wymiany wózka tramwajowego. Na  koniec uczniowie zobaczyli  tor nr 1 na zajezdni oraz pomieszczenie z częściami zapasowymi, tam pokazano im co znajduje się w alternatorze w tramwaju, z czego składa się pantograf oraz jak wygląda hamulec szynowy, dodatkowo uczestnikom wycieczki pokazano miejsca postojowe zajezdni oraz umożliwiono  zobaczenie kabiny motorniczego w Konstalu 805Na tzw. „bulwie”. Wycieczka zaspokoiła ciekawość dotyczącą  eksploatacji tramwajów oraz poszerzyła ich wiedzę  z zakresu jego budowy. Było super !

8 marca 2018 roku z okazji Dnia Kobiet uczennice Zespołu Szkół Samochodowych pod opieką prof. Izabeli Łyszkiewicz uczestniczyły w warsztatach „Modowe (r)ewolucje” we wspaniałych wnętrzach Muzeum Pałacu Herbsta.

Atrakcją zajęć, które dotyczyły historii mody, była możliwość przymierzenia akcesoriów garderoby charakterystycznych dla minionych epok, takich jak: krynolina, turniura.

W dniu 27.02.2018 r. uczniowie klasy Ia pod opieką p. Agnieszki Kuzańskiej i p. Wojciecha Migasa  uczestniczyli w zajęciach na kręgielni w łódzkiej "Manufakturze". Zajęcia odbyły się w ramach zajęć wychowania fizycznego.

 

W dniu 22 lutego 2018 r. klasa 3 C z prof.  Arturem Jabłońskim uczestniczyła w wycieczce technicznej do zakładu AQ Wiring Systems Sp. z o.o. w Łodzi. Firma AQ Wiring Systems Sp. z o.o. jest częścią szwedzkiego koncernu o globalnym zasięgu – Aros Quality Group – i należy do grona światowych liderów w dziedzinie produkcji wiązek elektrycznych i modułów elektromechanicznych. AQ Wiring Systems projektuje, wytwarza i sprzedaje: wiązki kablowe zasilające i  sterujące moduły elektromechaniczne. Dzięki uprzejmości przedstawicieli firmy i pracowników, uczniowie mogli zapoznać się z organizacją  pracy firmy poprzez poznanie poszczególnych działów. Każdy mógł również spróbować własnych sił i sprawdzić swoje umiejętności na wybranych stanowiskach pracy. Na koniec wycieczki, każdy z uczniów otrzymał od firmy gustowne upominki.

Oferta pracy.

27 grudnia klasa 3A z wychowawcą p. prof. Małgorzatą Leszką i p. prof. Izabelą Łyszkiewicz odwiedziła Muzeum Miasta Łodzi. Po wnętrzach dawnego pałacu Izraela Poznańskiego grupę oprowadzała przewodnik PTTK p. Anna Musiałowicz. Uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi najnowszą wystawę muzealną pt.: „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur”, która przybliża świat wielonarodowościowej i wielokulturowej Łodzi.

16 grudnia 2014 r. naszą szkołę odwiedziła  wraz z opiekunem grupa  uczniów III klasy z  Publicznego Gimnazjum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.  Goście zostali przez pana dyrektora A. Łazińskiego zapoznani z warunkami nauki w naszej szkole  i zawodami w których kształcimy. Zapraszamy kandydatów do naszej szkoły do odwiedzania w   zorganizowanych wycieczkach po uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.

W dniu 17 maja 2017 r. klasa 2 emz z prof. Michałem Adamusem uczestniczyła w wycieczce technicznej do zakładu MultiMasz Szlifierki w Łodzi (dawne Zakłady Mechaniczne Chemitex). Firma MultiMasz Szlifierki zajmuje się budową, remontem oraz modernizacją szlifierek do metalu. Uczniowie zwiedzili wydział montażu ostatecznego maszyn oraz podwydziały związane bezpośrednio z utrzymaniem produkcji. Dzięki uprzejmości Dyrekcji oraz życzliwości i zaangażowaniu doświadczonej kadry, uczniowie mogli uczestniczyć w kilku prezentacjach jakie przygotowali dla naszej grupy pracownicy zakładu. Mogliśmy zapoznać się z budową, wytwarzaniem i mocowaniem wrzeciona do korpusu jednej z obecnie remontowanych szlifierek do płaszczyzn. Uczniowie uczestniczyli również w procesie wykonywania prowadnic w korpusie łoża szlifierki bezkłowej. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć działanie liniału sinusowego oraz zapoznać się w jaki sposób wyważa się wirniki na wyważarce rozpędzającej elementy wirujące maszyn nawet do 2000 obr/min. Uczestniczyliśmy również w symulacji przebiegu narzędzia w programie wspomagającym projektowanie do maszyn CNC. Na zakończenie naszej wycieczki mogliśmy zapoznać się z elektrodrążarkami oraz uczestniczyliśmy w prezentacji obciągania ściernic kształtowych na jednej z maszyn. Przed wyjściem zwiedziliśmy blacharnię, hartownię oraz wydział obróbki mechanicznej wyposażony w klasyczne obrabiarki skrawające do metali.

W kwietniu kolejna klasa naszej szkoły miała okazję zwiedzić zabytkowy kompleks fabryczno-pałacowo-mieszkalny Księży Młyn. Uczniowie klasy 1ekz z wychowawcą p. prof. Józefem Weintrittem zwiedzili dawne pałace Scheiblerów i Herbstów oraz poznali historię takich obiektów jak: famuły, konsumy, remiza strażacka, „beczki Grohmanna”. Spacer zorganizowała i poprowadziła p. prof. Izabela Łyszkiewicz.

W dniu 23 marca br. na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej odbyła się "Ścieżka Edukacyjna", w której uczestniczyła klasa 1d pod opieką p.p.prof. U. Pawlak i M. Olejniczak. Tegoroczna ścieżka odbyła się pod hasłem "Z chemią zmieniamy Łódź". Podczas zorganizowanej już po raz dziewiąty imprezie, odbywającej się w ramach „XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki”, uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób chemia i fizyka wpływają na nasze życie i rozwój technologiczny województwa łódzkiego.

Więcej informacji:
www.festiwal.lodz.pl
mlodziwlodzi.pl
www.dzienniklodzki.pl

Niespodziewanie w poniedziałek 10.11 br o godz 8:30 w całej szkole rozległ się alarm sygnalizowany trzykrotnym sygnałem szkolnego dzwonka. Okazało się, że jest to początek ćwiczeń przeciwpożarowych. Poszczególne klasy pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia, w ciągu kilku minut znaleźli się na boisku szkolnym, dokąd udali się z zachowaniem określonego porządku i dyscypliny. Na boisku raporty od poszczególnych klas odebrał p. prof Osowski. Całość akcji przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

W dniu 9 lutego 2017 roku klasa 3b z wychowawcą p. prof. Wojciechem Migasem odbyła spacer po zabytkowym kompleksie fabryczno-pałacowo-mieszkalnym Księży Młyn. Grupa pod przewodnictwem p. prof. Izabeli Łyszkiewicz poznała historię tego miejsca, postać jego twórcy - Karola Scheiblera oraz zwiedziła dwa pałace fabrykanckie, w których dziś mieszczą się Muzeum Kinematografii i Muzeum Pałac Herbsta.

29 września 2016 roku. Dzień jak co dzień dla każdego ucznia, ale nie dla nas,  dla klasy IIB. Tego dnia pojechaliśmy pod opieką pana profesora Józefa Weintritta na I tor asfaltowy w województwie łódzkim. Nie jest on długi, bo ma 1.5 km długości, ale za to wiele rozwidleń dzięki czemu są liczne kombinacje toru, nie jest torem monotonnym. Dodatkowo posiada dwie płyty poślizgowe. Ma służyć wszystkim kierowcom, którzy chcą poprawić technikę jazdy oraz/lub zapoznać się z charakterystyką posiadanego przez nich samochodu.

Klasa IIB wybrała się tam na otwarcie toru. Było tam dużo atrakcji, na które trzeba było poczekać, ach, jak się uczniowie niecierpliwili.

Ale jak to mówią, "cierpliwość jest cnotą". Doczekaliśmy się niezapomnianych przeżyć. Przejażdżka egzotycznymi, lub jak kto woli, sportowymi samochodami z kierowcami nie byle jakimi, a z wyższej półki. Lamborghini Gallardo (przed liftem), Porshe egzotic turbo S oraz Mercedes A45 AMG, drapieżne na zewnątrz, a eleganckie w środku. "...Co jak co, ale sądzę, że przejażdżka z Miko to kosmos (chociaż żałuję, że nie wygrałem przejażdżki driftowozem, tak samo jak część moich kolegów z klasy)..." Miko jest bardzo miłą kontaktową osobą, z którą można swobodnie porozmawiać i pożartować. ",,,Nie będę nic mówił o wyglądzie, bo to działka kobiet, chociaż sądzę, że... zresztą sami oceńcie (Miko Marczyk)..."

Wiele emocji równa się wielki głód. O to organizatorzy też zadbali. Mieliśmy do dyspozycji darmowy katering, z którego najbardziej zadowolony był nasz profesor oraz kierowca busa. Była to dla nich najlepsza atrakcja. Sądzę, że każdy wrócił co najmniej zadowolony, a wrażenia jakich doznaliśmy będą niezapomniane przez długie lata.

Dnia 10.10.2016 r. uczniowie klasy 2a prof. M. Leszki ponownie zawitali w gościnne progi Biblioteki Publicznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 3. Tym razem uczestniczyli w spotkaniu z Grzegorzem Nawrotem, pracownikiem IPN, który wystąpił z prezentacją na temat mechanizmów propagandy na przykładzie zimnej wojny w latach 40 - 60-tych.

Dnia 21 września 2016 r. uczniowie klas 2a prof. M. Leszki i kl 2b prof. M. Rutkowskiej - Maliszewskiej zwiedzali Cmentarz Żydowski w Łodzi. Jest on nie tylko miejscem spoczynku ofiar eksterminacji gmin żydowskich w Polsce w czasach II wojny światowej, ale też twórców "Ziemi Obiecanej" - wybitnych przemysłowców takich jak np I. Poznański. Znajdują się tu także groby rodziców poety J. Tuwima i pianisty A. Rubinsteina. Pochowany jest tu również wybitny lekarz S. Sterling i wielu innych.

W dniu 6.04.2016 uczniowie klasy 1a prof. M Leszki odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-Bałuty im. S. Czernika (Filia 21) gdzie spotkali się z Konradem Czernielewskim, starszym kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Podczas wykładu, urozmaiconego anegdotami i bogatym materiałem ilustracyjnym, młodzież zapoznała się z historią mundurów i uzbrojenia żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

 

W dniu 23 kwietnia 2015 r. klasa 2a pod opieką p. p. prof. Oli Lipy i Izy Łyszkiewicz w ramach XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki zwiedzali łódzką elektrrociepłownię EC2.

W dniu 01.04.2015 uczniowie klasy Ib uczestniczyli w zajęciach na kręgielni w łódzkiej "Manufakturze" oraz obejrzeli film w "Cinema City" pt."Ex Machina". Zajęcia odbyły się w ramach zajęć integracyjnych. Wychowawca: Wojciech Migas.

 

W dniu 3 marca 2015 r. uczniowie klas maturalnych pod opieką p. p. prof. A. Kędrzyńskiej, M. Leszki, M. Rutkowskiej-Maliszewskiej, A. Wojciechowskiej i A. Jezierskiej-Wnuk udali się do Łódziego Domu Kultury gdzie obejrzeli spektakl "Tango" S. Mrożka w reżyserii M. Kucmer-Kołeńskiej, wystawiony przez młodych aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie z aktorami, którzy w zabawnej formie zaprezentowali tajniki egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej.

W dn 27.02.2015 klasa 2b pod opieką p. prof. M Leszki udała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. S. Czernika na spotkanie z panią Magdaleną Zapolską-Downar, pracownikiem IPN. Młodzież wysłuchała wykładu i obejrzała wystawę pod hasłem: "Z kart historii Łodzi. Od wielokulturowości do monokultury.

 

W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w zbiórce makulatury w ramach akcji Dziennika Łódzkiego „Zbieram makulaturę – ratuję lasy”. W nagrodę redakcja Dziennika Łódzkiego zaprosiła uczniów do siebie. Uczniowie klasy 2mz i 3ez pod opieką p. Izy Łyszkiewicz mogli przyjrzeć się pracy redaktorów, zadać im pytania, zobaczyć drukarnię.

Jednocześnie przypominamy, że w tym roku szkolnym również bierzemy udział w akcji zbierania makulatury!

           

 

           Wrzesień to świetny czas by zacząć i przypomnieć sobie - po długiej pandemicznej przerwie - przygodę z rowerem. Czas poprawić kondycję, zrzucić zbędne kilogramy, sprawdzić jak fajnie jeździ się jednośladem. Toteż uczniowie naszej szkoły wyruszyli 18 września br. w podróż do lagiewnickiego kompleksu leśnego wpisując się tym samym w trwająca od dłuższego czasu edycję European Cycling Challenge, mający za cel zwiększanie liczby przejechanych kilometrów rowerem.

Uczniowie klasy 3de (wychowawca Wojciech Migas) zaznaczając swój udział w edycji, odwiedzili także Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu gdzie uczestniczyli w prelekcji poświęconej wydarzeniom historycznym z okresu II wojny światowej.

Młodzież uczciła także pamięć zamordowanych przez hitlerowców łódzkich więźniów zapalając znicz wiecznej pamięci o nich.

Opiekę nad uczniami Samochodówki sprawowała p. Izabela Lyszkiewicz oraz p. Aleksandra Lipa. Organizator wycieczki, p. Wojciech Migas składa podziękowanie dyrekcji szkoły za umożliwienie przeprowadzenia wycieczki. Dziękuję opiekunom i uczniom szkoły.

 

 

 

 

            

                                                    CENTRUM SZKOLENIOWE DLA MECHANIKÓW - SCANIA POLSKA 2020 r.

Cała grupa do wyjazdu była gotowa już wcześnie rano. Ruszyliśmy tuż po wschodzie słońca. Tym razem swoje możliwości i dotychczas zdobytą wiedzę sprawdzała klasa 3d. A miejsce ku temu było chyba najlepsze z możliwych. Dlaczego? Bo każdy z nowo zatrudnionych mechaników SCANIA w Polsce rozpoczynał właśnie tu w Centrum Szkoleniowym SCANIA swoje pierwsze szlify zawodowe.

 

Oficjalna wizyta rozpoczęła się w sali konferencyjnej. Wysłuchaliśmy trzech prezentacji. Każdą z prezentacji przygotowała dla nas inna osoba. Historię koncernu oraz skalę produkcji na świecie przedstawił starszy trener p. Artur. Ciągniki siodłowe, autobusy i silniki wysokoprężne stosowane w pojazdach ciężarowych i w przemyśle zaprezentował trener p. Grzegorz. Oprócz wiedzy technicznej, nasza grupa miała również możliwość zapoznania się ze sposobem rekrutacji pracowników i wymaganiach jakie stawia się nowo zatrudnionym członkom zespołu SCANIA. Część tę przedstawiła Pani z działu HR.

 

Bezpośrednio po części prezentacyjnej, przystąpiliśmy do części praktycznej. Podzieliliśmy się na dwa zespoły. Każdy z uczestników szkolenia na początku poproszony był do napisania krótkiego testu z zakresu działania silnika spalinowego - no w końcu byliśmy na szkoleniu:). Z części praktycznej dowiedzieliśmy się o sposobach adaptacji podwozia w ciągnikach siodłowych z wykorzystaniem interfejsu komunikacyjnego zabudowy pojazdów ciężarowych BICT. W skrócie chodziło o to jak tworzyć układy logiczne pomiędzy elementami układu elektrycznego, a funkcjami zabudowy. Trener Grzegorz zaprezentował funkcje i zastosowanie systemów instalowanych w ciągnikach siodłowych. Prezentacja odbywała się głównie przez ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem oprogramowania SDP3. I co najważniejsze .... tak jedno z ćwiczeń wykonywane było na prawdziwym ciągniku siodłowym R460. Próby odbywały się oczywiście po odpaleniu sześciocylindrowej rzędówki o mocy 450 KM (EURO 6) .... czy były przygazówki ... no pewnie i to nie jeden raz :)

 

Naszą wizytę upamiętnił dział marketingu SCANIA, który również z dużym zaangażowaniem towarzyszył nam w trakcie szkolenia. To ważne wydarzenie dla uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi i dla koncernu SCANIA zostało uwiecznione kilkunastoma zdjęciami poniżej. Skąd te fajne koszulki? Dostaliśmy je wszyscy na pamiątkę naszej wizyty łącznie z innymi upominkami.

 

W trakcie sześciu godzin szkolenia nie zabrakło czasu na gorący posiłek w formie szwedzkiego bufetu. Kilka minut po 15 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łodzi. Tuż po zmroku po około 11 godzinach od wyjazdu byliśmy na parkingu szkolnym.

 

 

            Wycieczka do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi odbyła sie w dniu 02.03.2020r. Wzięło w niej udział 7 uczniów klasy 3em - grupa mechatronicy.

    Uczniowie poznali program oraz techniki sterowania ruchem ulicznym w naszym mieście.

    Zobaczyli jak szybko mozna zidentyfikować każdy pojazd poruszający się po Łodzi. 

    Mogli również poznać zasady zarządzanie komunikacją miejską.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Gdańska, Gdyni i na Półwysep Helski odbyła się w dniach 17-20 września 2019 r. Uczestniczyło w niej 33 uczniów z klas 4a, 4b, 4d, 4em i 3b. Odwiedziliśmy między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Motoryzacji i Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

 

 

 

 

W dniach 1-4 pazdziernika 2019 uczniowie klasy 2de wzieli udział w 4-dniowej wycieczce do Gdyni i Jastarni. Młodzież pod opieką p. prof. Anny Forysiak oraz wychowawcy Wojciecha Migasa zwiedzili muzeum Emigracji Polskiej w Gdyni oraz Motoryzacji, a także Muzeum Wojska Polskiego w Jastarni. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po zatoce Morza Baltyckiego połączony z konsumpcją cieplych kiełbasek wprost z jachtowego grilla. Uczniowie samochodowki oprócz atrakcji turystycznych mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych w zakresie treningu kondycyjnego pokonując dystans 1500 m wzdłuż linii brzegowej polskiego morza.

Było bardzo fajnie!!!

.

 

 

Uczestnictwo w projektach finansowanych ze środków UE to szansa na ciekawe zajęcia, zdobycie cennych kwalifikacji, ale też okazja do wzięcia udziału w wycieczkach pogłębiających wiedzę zawodową uczniów. Przykładem jest wyjazd jaki odbył się w dniach 11 – 12 kwietnia 2018 roku. Uczestnicy projektu „Droga do sukcesu na rynku pracy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi” udali się do zakładów firmy Volkswagen Polska mieszczących się we Wrześni, zajmujących się produkcją samochodów dostawczych VW Crafter. To jedyny na świece zakład wchodzący w skład koncernu VW A.G., w którym ten model jest produkowany.


Zakład we Wrześni to zupełnie nowa fabryka, zbudowana od podstaw i zajmująca teren ponad 200 ha, z czego hale produkcyjne i magazyny to ponad 100 ha! Powstaje tu kilkadziesiąt odmian nadwoziowych Craftera, trafiających na wszystkie rynki świata. Wszystkie są jednak montowane na jednej linii technologicznej. Jest to możliwe dzięki w pełni skomputeryzowanemu systemowi zarządzania produkcją i wysokiemu poziomowi zautomatyzowania zakładu.

Proces powstawania nowego, najczęściej już zamówionego, pojazdu zaczyna się w dziale spawalni, a właściwie zgrzewalni. Przygotowane przez podwykonawcę elementy nadwozia są łączone w całość przy wykorzystaniu robotów przemysłowych, ustawiających elementy w odpowiednim położeniu, a następnie wykonujących setki punktów zgrzewania. Precyzyjnie zaprogramowane ruchy ramion manipulatorów przypominają wręcz spektakl baletowy.

Kiedy wszystkie elementy zostaną połączone ze sobą, a urządzenia kontrolne nie odnotują błędów, surowe nadwozie trafia do działu lakierni.  Tam jednak, podobnie jak niemal we wszystkich fabrykach samochodowych, nie można wejść, ze względów bezpieczeństwa oraz wymagań czystości.
Polakierowane nadwozia wracają do głównej części zakładu, gdzie zaczyna się proces ich uzbrajania we wszystkie instalacje, wyposażenie wnętrza, elementy sterowania i oczywiście w układ napędowy. Tu większość czynności muszą wykonywać pracownicy, ze względu na dużą różnorodność poszczególnych modeli. Jedyną w 100% zautomatyzowaną czynnością jest montaż, a właściwie wklejanie, szyb. Proces montażu kończy napełnienie wszystkich układów płynami eksploatacyjnymi i pierwsze uruchomienie pojazdu. Po kontroli działania hamulców, świateł i innych układów gotowe auta odjeżdżają na fabryczny parking, a stamtąd do odbiorcy.

            Po kilku pamiątkowych zdjęciach i obiedzie w fabrycznej kantynie odjechaliśmy do Poznania, gdzie w pobliżu znanego zalewu Malta, cała grupa miała zamówiony nocleg. Drugim punktem programu było zwiedzanie miasta, a w szczególności najstarszych jego zabytków. Na Ostrowie Tumskim spotkaliśmy się z przewodniczką PTTK, która opowiedziała o historii tego miejsca, gdzie zaczynała się historia polskiej państwowości. Zwiedziliśmy podziemia katedry, w których odnaleziono ślady najstarszych miejsc związanych z chrztem Polski i gdzie wg. archeologów znalazły się groby pierwszych władców z dynastii Piastów – księcia Mieszka, jego syna króla Bolesława Chrobrego i kolejnego koronowanego władcy Mieszka II. W górnej części katedry podziwiać można wiele zabytków związanych z historią Polski. Szczególnie okazała jest tzw. Złota Kaplica, czyli miejsce uwieczniające pierwszych Piastów. Po krótkim spacerze znaleźliśmy się na wzgórzu zamkowym, gdzie w ostatnich latach odbudowano zamek królewski związany z władcami z dynastii Przemyślidów czyli Przemysła II i Wacława II. Byli to pierwsi monarchowie, jacy koronowali się na królów Polski po okresie rozbicia dzielnicowego. Na swą stolicę wybrali właśnie Poznań. Odwiedziliśmy jeszcze dwa kościoły szczególnie silnie związane z historią miasta – kościół ojców franciszkanów z przepięknym rzeźbionym w drewnie wyposażeniem, oraz kościół farny czyli w przeszłości główny kościół w starej części Poznania, ozdobiony w charakterystyczne dla baroku malowidła przedstawiające sceny z Ewangelii. Swą wędrówkę zakończyliśmy na rynku pod Ratuszem, będącym jednym z symboli Poznania. Na jego wieży, w każde południe, pojawiają się słynne koziołki.

            Po noclegu i śniadaniu udaliśmy się w drogę powrotną z przystankiem w Kutnie. W tamtejszych zakładach AMZ mogliśmy poznać jak powstają pojazdy specjalne, będące efektem współpracy firmy z wojskiem, policją, służbami medycznymi, bankami, itp. Najbardziej atrakcyjnym okazał się dział zajmujący się konstruowaniem pojazdów na zmówienie armii. W AMZ powstaje kilka typów pojazdów opancerzonych używanych przez wojsko, pojazdy do działań ratunkowych i ewakuacyjnych podczas powodzi, samochody opancerzone dla oddziałów specjalnych policji. Ta część zakładu znajduje się pod ścisłym nadzorem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, co skutkowało m.in. absolutnym zakazem wykonywania fotografii na liniach montażowych.
            Drugim kierunkiem produkcji, z którego znana jest kutnowska firma, są karetki pogotowia.  Na zamówienie samorządów i firm medycznych AMZ uzbraja wybrane modele samochodów w sprzęt i wyposażenie niezbędne dla ekip ratunkowych, w meble, nosze, uchwyty i instalacje. W firmie powstają panele z tworzywa pokrywające wnętrze kabiny, wykonuje się instalacje elektryczne, produkuje specjalne meble, itp. Karetki z AMZ trafiają nie tylko do Polski. Firma wygrywa przetargi dla firm z Danii, Szwecji, Norwegii i innych krajów.
            Niezwykle atrakcyjną częścią wycieczki było podziwianie zaprojektowanych w Kutnie Syrenek. Właściciele firmy postanowili przed kilkoma laty reaktywować znaną z przeszłości markę. Zbudowano w tym celu kilka próbnych egzemplarzy nawiązujących kształtem do pojazdów, których produkcję zakończono w początkach lat 80-tych XX wieku. Oczywiście wyposażenie aut odpowiada wszystkim współczesnym wymogom bezpieczeństwa, ekologii itp. Są to pojazd o charakterze sportowym, jeden jest nawet przystosowany zawodów w tzw. dryfcie. Wszystkie uzyskały homologacje niezbędne do poruszania się po drogach publicznych. Niestety realia finansowe nie wskazują, aby projekt ten doprowadził do podjęcia seryjnej produkcji. Na pamiątkę pozostały nam jednak zdjęcia unikalnych egzemplarzy.

Wizyta w AMZ była ostatnim punktem wyjazdu.

"Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu uczniów. 10 listopada odbyła sie jedna z nich: do fabryki autobusów miejskich marki Solaris.

Wyruszyliśmy o 6 rano spod szkoły. Po paru godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie czekał na nas przewodnik. Udaliśmy się razem z nim do sali konferencyjnej, w której została nam przedstawiona prezentacja multimedialna. Opisywała ona osiągnięcia firmy, przedstawiała wszystkich założycieli oraz pokazywała dostępne warianty pojazdów produkowanych w tej fabryce.

Po obejrzeniu prezentacji przewodnik zaprowadził nas do działu, gdzie gotowe szkielety autobusów, które spawane są w innej fabryce, zostają ocieplone, zyskują podłogę i po wyjechaniu z tego działu po raz pierwszy stają na kołach.

Niestety, do działu, gdzie pojazdy zyskują swój kolor, nie było dane nam wejść ze względu na sterylność lakierowania, ale za to udaliśmy się do miejsca, gdzie autobusy montowane są w jedną całość. Duża ilość pracowników sprawnie i szybko przykręcała siedzenia, mocowała poręcze, wklejała szyby oraz wiele innych części przydatnych zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Następnie przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, gdzie już gotowe autobusy czekają na odbiór klienta. Jako ciekawostke dodam, iż stał tam model Solarisa pierwszej generacji, który został sprzedany jako pierwszy pojazd wyprodukowany w tej fabryce. Po 20 latach powrócił on do swojej kolebki z okazji właśnie 20-lecia firmy, gdzie został odrestaurowany i teraz stoi na zaszczytnym miejscu, gdzie mogą go wszyscy podziwiać.

Po zwiedzeniu całej fabryki wsiedliśmy do busa i wróciliśmy pod szkołę, a potem każdy do swojego domu."

             Swoje wrażenia z wycieczki do zakładów Solaris w Poznaniu, odbytej pod opieką p. prof. Marty Rutkowskiej-Maliszewskiej i p. prof. Michała Adamusa, opisał Cezary Bednarek, uczeń klasy 4c.

Wycieczka do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach

                17 października uczniowie klas 2a i 2b, pod opieką wychowawców pp. A. Pietrzak i P. Widawskiego oraz p. dyr. D. Adamczewskiego udała się na wycieczkę do prywatnego Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą.

Korzystając ze wspaniałej pogody, swój pobyt zaczęliśmy od przejażdżki po okolicy. Nie była to jednak zwykła jazda autobusem, ale przejazd prawdziwym londyńskim „piętrusem”, który jak na kilkudziesięcioletni pojazd radził sobie całkiem dobrze. Dotarliśmy m.in. do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz do dworku Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Park i muzeum w Stawisku były wspaniałym plenerem do pamiątkowej sesji zdjęciowej. Jak widać nasi uczniowie dość wnikliwie starali się poznać nasz środek transportu, a pani profesor Anna Pietrzak wczuła się w rolę kierowcy. Rola kierującego tak spodobała się wychowawczyni 2a, że spróbowała swych sił również jako woźnica zabytkowego taboru wojskowego.  Tylko prawdziwych koni w zaprzęgu brakło, co postanowili zrekompensować uczestnicy wycieczki.

W dniu 4 X 2017 uczniowie klas 3a, 4a, 4c, 3emz, pod opieką prof. Małgorzaty Leszki i prof. Jerzego Kaczmarskiego wraz z kierownikiem grupy prof. Michałem Adamusem zwiedzali zakłady Volkswagena w Poznaniu.

To jedna z największych firm branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniająca w systemie 3-zmianowym ok. 10 tys. pracowników. Fabryka odnosi znakomite rezultaty finansowe i jest jednym z największych eksporterów branży motoryzacyjnej w kraju.

Zakłady oferują swoim odbiorcom samochody dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jego sztandarowym produktem jest Volkswagen Caddy, produkowany nieprzerwanie od 2003 r.

Volkswagen Poznań jest samodzielną fabryką powstałą w 1993 r. Produkcja jest zlokalizowana w 4 ośrodkach. Są to: Poznań-Antoninek, Poznań-Wileda, Swarzędz i Białężyce k. Wrześni.

Na terenie zakładów obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące norm produkcyjnych, zasad bhp, a także całkowity zakaz fotografowania wewnątrz obiektu.

W dniu 18 XI 2016 klasa 2a z prof. Michałem Adamusem i wychowawczynią prof. Małgorzatą Leszką zwiedzili jedną z najlepiej prosperujących prywatnych firm branży samochodowej w Polsce - zakłady "Solaris" w Bolechowie pod Poznaniem. Produkuje się tam autobusy spalinowe, o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Właścicielami są państwo Solange i Krzysztof Olszewscy.

Firma zatrudnia 2,5 tysiąca osób, ma 47% udziałów w polskim rynku niskopodłogowych autobusów miejskich, a jej obroty w 2015 r. wyniosły 1,7 miliarda złotych. "Solaris" obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Znakiem rozpoznawczym firmy jest jamnik - zwierzak o długim tułowiu i krótkich nóżkach. W zakładach wytwarza się rocznie ok. 1400 pojazdów. Na polskich drogach jeździ ich aktualnie ok. 1700. Znaczna część produkcji kierowana jest jednak do odbiorców zagranicznych, w tym tak odległych jak np. Emiraty Arabskie. Łącznie jest to 39 państw.

"Solaris" jest otwarty na nowe technologie i nowe pomysły. Podjął współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Właściciele zaangażowali się także w działalność charytatywną tworząc "Fundację Zielony Jamnik - na ratunek bezbronnym".

Potwierdzeniem sukcesu firmy były targi IAA w Hanowerze, na których elektryczny Solaris Urbino okrzyknięty został najlepszym autobusem miejskim 2017 roku.

Uczniowie kl.I b Technikum ZSS w Łodzi (wych. Wojciech Migas) w dniach 12-13maja 2015r. zwiedzali królewskie miasto Kraków.Wśród licznych pereł architektury miasta, uczniowie poznali najważniejsze zabytki kultury i sztuki Krakowa. Wycieczkę uatrakcyjnił pobyt uczniów w Teatrze im. J. Słowackiego. W spektaklu "Chory z urojenia" wyśmienitych krakowskich artystów poprowadził do boju z Molierem niedościgniony Andrzej Grabowski. Nie obyło się oczywiście bez gościny u Wawelskiego Smoka ziejącego smoczym ogniem, i nie tylko... Wycieczka do Krakowa wniosła wiele pozytywnej energii i emocji, a zadowolenie uczniów nie budziło wątpliwości.
Organizator wycieczki - prof. Wojciech Migas.
Opiekunowie: prof. Waldemar Pawlak, prof. Jerzy Kaczmarski.

W dniu 30 marca br. odbyła się wycieczka do fabryki SAINT - GOBAIN HPM POLSKA w Kole należącej do największych na świecie producentów żywicznych tarcz do cięcia i szlifowania oraz ściernic ceramicznych.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach dotyczących budowy materiałów ściernych i ich zastosowaniu podczas przygotowania powierzchni do lakierowania.

Kolejnym punktem szkolenia były zajęcia praktyczne gdzie uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności stosując materiały produkowane przez zakład SAINT - GOBAIN HPM POLSKA. 

Na zakończenie wizyty mieliśmy możliwość zwiedzenia wiodącego zakładu na światowym rynku materiałów ściernych. 

 

Zgodnie z teorią wolnej konkurencji, usługi lakiernicze może świadczyć każdy, kto ma na to ochotę, bowiem jego umiejętności zweryfikuje rynek. Aby jednak te usługi świadczyć na najwyższym poziomie - konkurencja jest bowiem duża - potrzebna jest wiedza.

VOLVO GETEBORG – WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO SZWECJI 2019 r.

W połowie czerwca tuż przed zakończeniem roku szkolnego 2018/2019 dość liczna grupa uczniów naszej szkoły (grupa 30 osobowa) oraz kilkoro nauczycieli, uczestniczyło w sześciodniowej wycieczce zawodoznawczej do Geteborga w Szwecji. Zasadniczym celem naszej wizyty były punkty programu w postaci wizyty w: Volvo Museum, fabryki pojazdów osobowych Volvo Cars oraz fabryki pojazdów ciężarowych Volvo Truck. Drugorzędnym celem naszej wizyty było zapoznanie się z głównymi atrakcjami Geteborga. O ile plan związany ze zwiedzaniem fabryk i muzeum udało zrealizować się w całości, o tyle w części kulturalnej zwiedziliśmy naprawdę dużo, ale nie wszystko.

Nasza podróż przebiegała zgodnie z wcześniej nakreślonym planem i podzielona była na kilka etapów. Oprócz dość wymagającego etapu podróży autokarem mieliśmy etap bardzo odprężający i relaksujący, który związany był z całonocnym rejsem po morzu Bałtyckim promem pasażerskim z kabinami, przepysznymi posiłkami i niezapomnianymi widokami. Równie ciekawie i sympatycznie nocowało nam się hostelu w centrum Geteborga.

Latem daleko na północy Europy dzień trwa wiele, wiele godzin. Mamy nadzieję, że tę wycieczkę każdy z uczestników zapamięta równie długo jak niekończące się dni latem w Geteborgu, mieście które pozostanie dla nas ciepłym wspomnieniem sześciu niezapomnianych dni.

 

 

 

 

 

 

 

Kadra Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi wzięła udział w mobilności w Liverpoolu w ramach projektu "Kompetencje na rzecz innowacyjności i zatrudnienia w szkolnictwie zawodowym w sektorze motoryzacyjnym”.

Projekt pt. "Kompetencje na rzecz innowacyjności i zatrudnienia w szkolnictwie zawodowym w sektorze motoryzacyjnym” (ang. "Competences for Innovation and Employability in Automotive Industry VET Training") jest realizowany we współpracy z brytyjskim partnerem - MBM Training and Development Center, specjalizującym się w szkoleniach z zakresu edukacji zawodowej. W ramach projektu 17-osobowa grupa kadry z Zespołu Szkół Samochodowych wzięła udział w mobilności szkoleniowej w Liverpoolu (Wielka Brytania) okresie 29 stycznia - 9 lutego 2018 r.  Mobilność kadry koncentrowała się na wzmacnianiu kompetencji w zakresie innowacyjnych programów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz skuteczniejszego świadczenia usług doradztwa zawodowego. Projekt zaowocował  nowymi możliwościami rozwoju zawodowego dla pracowników oraz zwiększeniem szans na rynku pracy uczniów kształcących się w ZSS.

Projekt jest realizowany dzięki dofnansowaniu z funduszy Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. 

 

 

 

Zwiedzanie toru doświadczalnego fabryki Land Rover'a w Liverpool w Wielkiej Brytanii jest bardzo popularne wśród nauczycieli. W dniu 29 stycznia 2018 r. tor swoją obecnością zaszczyciła ponad dwudziestooosobowa grupa wykładowców przedmiotów zawodowych ze szkoły samochodowej z Polski, widocznych w tle ujęć z wycieczki oprowadzanej przez przewodników, ekspertów pracujących w fabryce. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i słuchawki z mikrofonami, i zajęli się egzaminowaniem wiedzy fachowców fabryki. Armia robotów, którą można spotkać po drodze, zawsze potrafi sprostać wymaganiom zwiedzających.

Projekt jest realizowany dzięki dofnansowaniu z funduszy Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

 

9 maja 2017 r. o godzinie 5:20 wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły do dalekiej Grecji w celu realizacji praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus+. Jest to kolejna edycja cyklicznych wyjazdów zagranicznych uczniów naszej szkoły.

Pan Prof. Przemysław Kubiak należący do grona pedagogów naszej szkoły brał udział w rajdzie pojazdów napędzanych energią słońca odbywający się w Australii.  Udział został zorganizowany przez podopiecznych pana profesora - studentów z Politechniki Łódzkiej.  Pojazd nosi nazwę Orzeł 1. W pierwszym dniu zawodów drużyna uplasowała się na 5 miejscu. Było to drugie miejsce wśród drużyn z Europy. W drugim dniu drużyna zajmowała 7 miejsce, w trzecim ostatnie 11, w piątym wróciła na 7. W siódmym dniu drużyna znowu odrobiła straty i awansowała na 6 miejsce.

Powyższa klasyfikacja nie uwzględniała punktów karnych. Przeciętna prędkość polskiego bolidu utrzymywała się na poziomie 36 km/godz podczas gdy najlepsi (Japończycy, Holendrzy i Niemcy) jechali z prędkością 42-43 km/godz (na początku było to nawet 98 km/godz). 

Przypomnijmy, że w zawodach pojazdy były sklasyfikowane w trzech klasach:
Wyczynowej (Challenger) - 4 koła, jednoosobowy, jeden etap dziennie, jazda tylko solarna
Krążowników (Cruiser) - 4 koła, kierowca + pasażer, jeden etap, możliwe doładowywanie w nocy
Podróżnej (Adventurer) - 3 koła, jednoosobowy, dwa etapy, nie spełniają wymagań innych klas

Po podliczeniu w końcowej klasyfikacji drużyna Eagle One zajęła 6 miejsce w klasie Cruiser. Był to też najlepszy rezultat wśród debiutantów. Jak na ich pierwszy raz jest to bardzo dobry wynik.

Gratulujemy !!!

W dniach 27 czerwca – 12 lipca grupa 28 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w wakacyjno – edukacyjnym  wyjeździe do Portugalii.  Było to efektem projektu „Praktyki zagraniczne kluczem do rozwoju szkolnictwa zawodowego” przygotowanego w ramach programu Erazmus+ we współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem „Mobility Friends” mającym swą główną siedzibę w portugalskim Barcelos.