27 grudnia klasa 3A z wychowawcą p. prof. Małgorzatą Leszką i p. prof. Izabelą Łyszkiewicz odwiedziła Muzeum Miasta Łodzi. Po wnętrzach dawnego pałacu Izraela Poznańskiego grupę oprowadzała przewodnik PTTK p. Anna Musiałowicz. Uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi najnowszą wystawę muzealną pt.: „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur”, która przybliża świat wielonarodowościowej i wielokulturowej Łodzi.

16 grudnia 2014 r. naszą szkołę odwiedziła  wraz z opiekunem grupa  uczniów III klasy z  Publicznego Gimnazjum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.  Goście zostali przez pana dyrektora A. Łazińskiego zapoznani z warunkami nauki w naszej szkole  i zawodami w których kształcimy. Zapraszamy kandydatów do naszej szkoły do odwiedzania w   zorganizowanych wycieczkach po uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.

W dniu 17 maja 2017 r. klasa 2 emz z prof. Michałem Adamusem uczestniczyła w wycieczce technicznej do zakładu MultiMasz Szlifierki w Łodzi (dawne Zakłady Mechaniczne Chemitex). Firma MultiMasz Szlifierki zajmuje się budową, remontem oraz modernizacją szlifierek do metalu. Uczniowie zwiedzili wydział montażu ostatecznego maszyn oraz podwydziały związane bezpośrednio z utrzymaniem produkcji. Dzięki uprzejmości Dyrekcji oraz życzliwości i zaangażowaniu doświadczonej kadry, uczniowie mogli uczestniczyć w kilku prezentacjach jakie przygotowali dla naszej grupy pracownicy zakładu. Mogliśmy zapoznać się z budową, wytwarzaniem i mocowaniem wrzeciona do korpusu jednej z obecnie remontowanych szlifierek do płaszczyzn. Uczniowie uczestniczyli również w procesie wykonywania prowadnic w korpusie łoża szlifierki bezkłowej. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć działanie liniału sinusowego oraz zapoznać się w jaki sposób wyważa się wirniki na wyważarce rozpędzającej elementy wirujące maszyn nawet do 2000 obr/min. Uczestniczyliśmy również w symulacji przebiegu narzędzia w programie wspomagającym projektowanie do maszyn CNC. Na zakończenie naszej wycieczki mogliśmy zapoznać się z elektrodrążarkami oraz uczestniczyliśmy w prezentacji obciągania ściernic kształtowych na jednej z maszyn. Przed wyjściem zwiedziliśmy blacharnię, hartownię oraz wydział obróbki mechanicznej wyposażony w klasyczne obrabiarki skrawające do metali.

W kwietniu kolejna klasa naszej szkoły miała okazję zwiedzić zabytkowy kompleks fabryczno-pałacowo-mieszkalny Księży Młyn. Uczniowie klasy 1ekz z wychowawcą p. prof. Józefem Weintrittem zwiedzili dawne pałace Scheiblerów i Herbstów oraz poznali historię takich obiektów jak: famuły, konsumy, remiza strażacka, „beczki Grohmanna”. Spacer zorganizowała i poprowadziła p. prof. Izabela Łyszkiewicz.

W dniu 23 marca br. na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej odbyła się "Ścieżka Edukacyjna", w której uczestniczyła klasa 1d pod opieką p.p.prof. U. Pawlak i M. Olejniczak. Tegoroczna ścieżka odbyła się pod hasłem "Z chemią zmieniamy Łódź". Podczas zorganizowanej już po raz dziewiąty imprezie, odbywającej się w ramach „XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki”, uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób chemia i fizyka wpływają na nasze życie i rozwój technologiczny województwa łódzkiego.

Więcej informacji:
www.festiwal.lodz.pl
mlodziwlodzi.pl
www.dzienniklodzki.pl

Niespodziewanie w poniedziałek 10.11 br o godz 8:30 w całej szkole rozległ się alarm sygnalizowany trzykrotnym sygnałem szkolnego dzwonka. Okazało się, że jest to początek ćwiczeń przeciwpożarowych. Poszczególne klasy pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia, w ciągu kilku minut znaleźli się na boisku szkolnym, dokąd udali się z zachowaniem określonego porządku i dyscypliny. Na boisku raporty od poszczególnych klas odebrał p. prof Osowski. Całość akcji przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

W dniu 9 lutego 2017 roku klasa 3b z wychowawcą p. prof. Wojciechem Migasem odbyła spacer po zabytkowym kompleksie fabryczno-pałacowo-mieszkalnym Księży Młyn. Grupa pod przewodnictwem p. prof. Izabeli Łyszkiewicz poznała historię tego miejsca, postać jego twórcy - Karola Scheiblera oraz zwiedziła dwa pałace fabrykanckie, w których dziś mieszczą się Muzeum Kinematografii i Muzeum Pałac Herbsta.

29 września 2016 roku. Dzień jak co dzień dla każdego ucznia, ale nie dla nas,  dla klasy IIB. Tego dnia pojechaliśmy pod opieką pana profesora Józefa Weintritta na I tor asfaltowy w województwie łódzkim. Nie jest on długi, bo ma 1.5 km długości, ale za to wiele rozwidleń dzięki czemu są liczne kombinacje toru, nie jest torem monotonnym. Dodatkowo posiada dwie płyty poślizgowe. Ma służyć wszystkim kierowcom, którzy chcą poprawić technikę jazdy oraz/lub zapoznać się z charakterystyką posiadanego przez nich samochodu.

Klasa IIB wybrała się tam na otwarcie toru. Było tam dużo atrakcji, na które trzeba było poczekać, ach, jak się uczniowie niecierpliwili.

Ale jak to mówią, "cierpliwość jest cnotą". Doczekaliśmy się niezapomnianych przeżyć. Przejażdżka egzotycznymi, lub jak kto woli, sportowymi samochodami z kierowcami nie byle jakimi, a z wyższej półki. Lamborghini Gallardo (przed liftem), Porshe egzotic turbo S oraz Mercedes A45 AMG, drapieżne na zewnątrz, a eleganckie w środku. "...Co jak co, ale sądzę, że przejażdżka z Miko to kosmos (chociaż żałuję, że nie wygrałem przejażdżki driftowozem, tak samo jak część moich kolegów z klasy)..." Miko jest bardzo miłą kontaktową osobą, z którą można swobodnie porozmawiać i pożartować. ",,,Nie będę nic mówił o wyglądzie, bo to działka kobiet, chociaż sądzę, że... zresztą sami oceńcie (Miko Marczyk)..."

Wiele emocji równa się wielki głód. O to organizatorzy też zadbali. Mieliśmy do dyspozycji darmowy katering, z którego najbardziej zadowolony był nasz profesor oraz kierowca busa. Była to dla nich najlepsza atrakcja. Sądzę, że każdy wrócił co najmniej zadowolony, a wrażenia jakich doznaliśmy będą niezapomniane przez długie lata.

Dnia 10.10.2016 r. uczniowie klasy 2a prof. M. Leszki ponownie zawitali w gościnne progi Biblioteki Publicznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 3. Tym razem uczestniczyli w spotkaniu z Grzegorzem Nawrotem, pracownikiem IPN, który wystąpił z prezentacją na temat mechanizmów propagandy na przykładzie zimnej wojny w latach 40 - 60-tych.

Dnia 21 września 2016 r. uczniowie klas 2a prof. M. Leszki i kl 2b prof. M. Rutkowskiej - Maliszewskiej zwiedzali Cmentarz Żydowski w Łodzi. Jest on nie tylko miejscem spoczynku ofiar eksterminacji gmin żydowskich w Polsce w czasach II wojny światowej, ale też twórców "Ziemi Obiecanej" - wybitnych przemysłowców takich jak np I. Poznański. Znajdują się tu także groby rodziców poety J. Tuwima i pianisty A. Rubinsteina. Pochowany jest tu również wybitny lekarz S. Sterling i wielu innych.

W dniu 6.04.2016 uczniowie klasy 1a prof. M Leszki odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-Bałuty im. S. Czernika (Filia 21) gdzie spotkali się z Konradem Czernielewskim, starszym kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Podczas wykładu, urozmaiconego anegdotami i bogatym materiałem ilustracyjnym, młodzież zapoznała się z historią mundurów i uzbrojenia żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

 

W dniu 23 kwietnia 2015 r. klasa 2a pod opieką p. p. prof. Oli Lipy i Izy Łyszkiewicz w ramach XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki zwiedzali łódzką elektrrociepłownię EC2.

W dniu 01.04.2015 uczniowie klasy Ib uczestniczyli w zajęciach na kręgielni w łódzkiej "Manufakturze" oraz obejrzeli film w "Cinema City" pt."Ex Machina". Zajęcia odbyły się w ramach zajęć integracyjnych. Wychowawca: Wojciech Migas.

 

W dniu 3 marca 2015 r. uczniowie klas maturalnych pod opieką p. p. prof. A. Kędrzyńskiej, M. Leszki, M. Rutkowskiej-Maliszewskiej, A. Wojciechowskiej i A. Jezierskiej-Wnuk udali się do Łódziego Domu Kultury gdzie obejrzeli spektakl "Tango" S. Mrożka w reżyserii M. Kucmer-Kołeńskiej, wystawiony przez młodych aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Na zakończenie odbyło się krótkie spotkanie z aktorami, którzy w zabawnej formie zaprezentowali tajniki egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej.

W dn 27.02.2015 klasa 2b pod opieką p. prof. M Leszki udała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. S. Czernika na spotkanie z panią Magdaleną Zapolską-Downar, pracownikiem IPN. Młodzież wysłuchała wykładu i obejrzała wystawę pod hasłem: "Z kart historii Łodzi. Od wielokulturowości do monokultury.

 

W ubiegłym roku nasza szkoła brała udział w zbiórce makulatury w ramach akcji Dziennika Łódzkiego „Zbieram makulaturę – ratuję lasy”. W nagrodę redakcja Dziennika Łódzkiego zaprosiła uczniów do siebie. Uczniowie klasy 2mz i 3ez pod opieką p. Izy Łyszkiewicz mogli przyjrzeć się pracy redaktorów, zadać im pytania, zobaczyć drukarnię.

Jednocześnie przypominamy, że w tym roku szkolnym również bierzemy udział w akcji zbierania makulatury!

"Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu uczniów. 10 listopada odbyła sie jedna z nich: do fabryki autobusów miejskich marki Solaris.

Wyruszyliśmy o 6 rano spod szkoły. Po paru godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie czekał na nas przewodnik. Udaliśmy się razem z nim do sali konferencyjnej, w której została nam przedstawiona prezentacja multimedialna. Opisywała ona osiągnięcia firmy, przedstawiała wszystkich założycieli oraz pokazywała dostępne warianty pojazdów produkowanych w tej fabryce.

Po obejrzeniu prezentacji przewodnik zaprowadził nas do działu, gdzie gotowe szkielety autobusów, które spawane są w innej fabryce, zostają ocieplone, zyskują podłogę i po wyjechaniu z tego działu po raz pierwszy stają na kołach.

Niestety, do działu, gdzie pojazdy zyskują swój kolor, nie było dane nam wejść ze względu na sterylność lakierowania, ale za to udaliśmy się do miejsca, gdzie autobusy montowane są w jedną całość. Duża ilość pracowników sprawnie i szybko przykręcała siedzenia, mocowała poręcze, wklejała szyby oraz wiele innych części przydatnych zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Następnie przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, gdzie już gotowe autobusy czekają na odbiór klienta. Jako ciekawostke dodam, iż stał tam model Solarisa pierwszej generacji, który został sprzedany jako pierwszy pojazd wyprodukowany w tej fabryce. Po 20 latach powrócił on do swojej kolebki z okazji właśnie 20-lecia firmy, gdzie został odrestaurowany i teraz stoi na zaszczytnym miejscu, gdzie mogą go wszyscy podziwiać.

Po zwiedzeniu całej fabryki wsiedliśmy do busa i wróciliśmy pod szkołę, a potem każdy do swojego domu."

             Swoje wrażenia z wycieczki do zakładów Solaris w Poznaniu, odbytej pod opieką p. prof. Marty Rutkowskiej-Maliszewskiej i p. prof. Michała Adamusa, opisał Cezary Bednarek, uczeń klasy 4c.

Wycieczka do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach

                17 października uczniowie klas 2a i 2b, pod opieką wychowawców pp. A. Pietrzak i P. Widawskiego oraz p. dyr. D. Adamczewskiego udała się na wycieczkę do prywatnego Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą.

Korzystając ze wspaniałej pogody, swój pobyt zaczęliśmy od przejażdżki po okolicy. Nie była to jednak zwykła jazda autobusem, ale przejazd prawdziwym londyńskim „piętrusem”, który jak na kilkudziesięcioletni pojazd radził sobie całkiem dobrze. Dotarliśmy m.in. do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz do dworku Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Park i muzeum w Stawisku były wspaniałym plenerem do pamiątkowej sesji zdjęciowej. Jak widać nasi uczniowie dość wnikliwie starali się poznać nasz środek transportu, a pani profesor Anna Pietrzak wczuła się w rolę kierowcy. Rola kierującego tak spodobała się wychowawczyni 2a, że spróbowała swych sił również jako woźnica zabytkowego taboru wojskowego.  Tylko prawdziwych koni w zaprzęgu brakło, co postanowili zrekompensować uczestnicy wycieczki.

W dniu 4 X 2017 uczniowie klas 3a, 4a, 4c, 3emz, pod opieką prof. Małgorzaty Leszki i prof. Jerzego Kaczmarskiego wraz z kierownikiem grupy prof. Michałem Adamusem zwiedzali zakłady Volkswagena w Poznaniu.

To jedna z największych firm branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniająca w systemie 3-zmianowym ok. 10 tys. pracowników. Fabryka odnosi znakomite rezultaty finansowe i jest jednym z największych eksporterów branży motoryzacyjnej w kraju.

Zakłady oferują swoim odbiorcom samochody dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jego sztandarowym produktem jest Volkswagen Caddy, produkowany nieprzerwanie od 2003 r.

Volkswagen Poznań jest samodzielną fabryką powstałą w 1993 r. Produkcja jest zlokalizowana w 4 ośrodkach. Są to: Poznań-Antoninek, Poznań-Wileda, Swarzędz i Białężyce k. Wrześni.

Na terenie zakładów obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące norm produkcyjnych, zasad bhp, a także całkowity zakaz fotografowania wewnątrz obiektu.

W dniu 18 XI 2016 klasa 2a z prof. Michałem Adamusem i wychowawczynią prof. Małgorzatą Leszką zwiedzili jedną z najlepiej prosperujących prywatnych firm branży samochodowej w Polsce - zakłady "Solaris" w Bolechowie pod Poznaniem. Produkuje się tam autobusy spalinowe, o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Właścicielami są państwo Solange i Krzysztof Olszewscy.

Firma zatrudnia 2,5 tysiąca osób, ma 47% udziałów w polskim rynku niskopodłogowych autobusów miejskich, a jej obroty w 2015 r. wyniosły 1,7 miliarda złotych. "Solaris" obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Znakiem rozpoznawczym firmy jest jamnik - zwierzak o długim tułowiu i krótkich nóżkach. W zakładach wytwarza się rocznie ok. 1400 pojazdów. Na polskich drogach jeździ ich aktualnie ok. 1700. Znaczna część produkcji kierowana jest jednak do odbiorców zagranicznych, w tym tak odległych jak np. Emiraty Arabskie. Łącznie jest to 39 państw.

"Solaris" jest otwarty na nowe technologie i nowe pomysły. Podjął współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Właściciele zaangażowali się także w działalność charytatywną tworząc "Fundację Zielony Jamnik - na ratunek bezbronnym".

Potwierdzeniem sukcesu firmy były targi IAA w Hanowerze, na których elektryczny Solaris Urbino okrzyknięty został najlepszym autobusem miejskim 2017 roku.

Uczniowie kl.I b Technikum ZSS w Łodzi (wych. Wojciech Migas) w dniach 12-13maja 2015r. zwiedzali królewskie miasto Kraków.Wśród licznych pereł architektury miasta, uczniowie poznali najważniejsze zabytki kultury i sztuki Krakowa. Wycieczkę uatrakcyjnił pobyt uczniów w Teatrze im. J. Słowackiego. W spektaklu "Chory z urojenia" wyśmienitych krakowskich artystów poprowadził do boju z Molierem niedościgniony Andrzej Grabowski. Nie obyło się oczywiście bez gościny u Wawelskiego Smoka ziejącego smoczym ogniem, i nie tylko... Wycieczka do Krakowa wniosła wiele pozytywnej energii i emocji, a zadowolenie uczniów nie budziło wątpliwości.
Organizator wycieczki - prof. Wojciech Migas.
Opiekunowie: prof. Waldemar Pawlak, prof. Jerzy Kaczmarski.

W dniu 30 marca br. odbyła się wycieczka do fabryki SAINT - GOBAIN HPM POLSKA w Kole należącej do największych na świecie producentów żywicznych tarcz do cięcia i szlifowania oraz ściernic ceramicznych.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach dotyczących budowy materiałów ściernych i ich zastosowaniu podczas przygotowania powierzchni do lakierowania.

Kolejnym punktem szkolenia były zajęcia praktyczne gdzie uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności stosując materiały produkowane przez zakład SAINT - GOBAIN HPM POLSKA. 

Na zakończenie wizyty mieliśmy możliwość zwiedzenia wiodącego zakładu na światowym rynku materiałów ściernych. 

 

Zgodnie z teorią wolnej konkurencji, usługi lakiernicze może świadczyć każdy, kto ma na to ochotę, bowiem jego umiejętności zweryfikuje rynek. Aby jednak te usługi świadczyć na najwyższym poziomie - konkurencja jest bowiem duża - potrzebna jest wiedza.

Zwiedzanie toru doświadczalnego fabryki Land Rover'a w Liverpool w Wielkiej Brytanii jest bardzo popularne wśród nauczycieli. W dniu 29 stycznia 2018 r. tor swoją obecnością zaszczyciła ponad dwudziestooosobowa grupa wykładowców przedmiotów zawodowych ze szkoły samochodowej z Polski, widocznych w tle ujęć z wycieczki oprowadzanej przez przewodników, ekspertów pracujących w fabryce. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i słuchawki z mikrofonami, i zajęli się egzaminowaniem wiedzy fachowców fabryki. Armia robotów, którą można spotkać po drodze, zawsze potrafi sprostać wymaganiom zwiedzających.

 

9 maja 2017 r. o godzinie 5:20 wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły do dalekiej Grecji w celu realizacji praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus+. Jest to kolejna edycja cyklicznych wyjazdów zagranicznych uczniów naszej szkoły.

Pan Prof. Przemysław Kubiak należący do grona pedagogów naszej szkoły brał udział w rajdzie pojazdów napędzanych energią słońca odbywający się w Australii.  Udział został zorganizowany przez podopiecznych pana profesora - studentów z Politechniki Łódzkiej.  Pojazd nosi nazwę Orzeł 1. W pierwszym dniu zawodów drużyna uplasowała się na 5 miejscu. Było to drugie miejsce wśród drużyn z Europy. W drugim dniu drużyna zajmowała 7 miejsce, w trzecim ostatnie 11, w piątym wróciła na 7. W siódmym dniu drużyna znowu odrobiła straty i awansowała na 6 miejsce.

Powyższa klasyfikacja nie uwzględniała punktów karnych. Przeciętna prędkość polskiego bolidu utrzymywała się na poziomie 36 km/godz podczas gdy najlepsi (Japończycy, Holendrzy i Niemcy) jechali z prędkością 42-43 km/godz (na początku było to nawet 98 km/godz). 

Przypomnijmy, że w zawodach pojazdy były sklasyfikowane w trzech klasach:
Wyczynowej (Challenger) - 4 koła, jednoosobowy, jeden etap dziennie, jazda tylko solarna
Krążowników (Cruiser) - 4 koła, kierowca + pasażer, jeden etap, możliwe doładowywanie w nocy
Podróżnej (Adventurer) - 3 koła, jednoosobowy, dwa etapy, nie spełniają wymagań innych klas

Po podliczeniu w końcowej klasyfikacji drużyna Eagle One zajęła 6 miejsce w klasie Cruiser. Był to też najlepszy rezultat wśród debiutantów. Jak na ich pierwszy raz jest to bardzo dobry wynik.

Gratulujemy !!!

W dniach 27 czerwca – 12 lipca grupa 28 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w wakacyjno – edukacyjnym  wyjeździe do Portugalii.  Było to efektem projektu „Praktyki zagraniczne kluczem do rozwoju szkolnictwa zawodowego” przygotowanego w ramach programu Erazmus+ we współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem „Mobility Friends” mającym swą główną siedzibę w portugalskim Barcelos.