8 stycznia 2019 r. w ramach nagrody za uzyskanie tytułu „Samochodowej Szkoły Roku 2018” odbywało się szkolenie na temat: „Techniki hybrydowej w pojazdach samochodowych” . Szkolenie przeprowadził przedstawiciel ośrodka szkoleniowego Magneti-
Marelli. Szkolenie w części teoretycznej dotyczyło budowy i zasady działania pojazdów o napędzie hybrydowym, natomiast w części praktycznej uczniowie i nauczyciele dokonywali pomiarów, demontażu i montażu zespołów pojazdu hybrydowego m.in. akumulatora
trakcyjnego, przekładni systemu hybrydowego. W szkoleniu wzięli udział uczniowie klasy III d i nauczyciele przedmiotów zawodowych. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał stosowne instrukcje.

W dniu 5 października w naszej szkole miała miejsce prelekcja pt.: „Jak feniks z popiołów – odrodzenie Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej”, którą wygłosił pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych p. Grzegorz Wróbel.

W dniach 19 i 20 lutego 2018 r. technicy współpracującej ze szkołą  firmy Globcolor z branży blacharsko-lakierniczej przeprowadzili szkolenie dla naszych uczniów kształcących się z zawodzie lakiernik i blacharz samochodowy. Tematem szkolenia było  zapoznanie uczniów z technologią  przygotowania elementów do lakierowania, przygotowanie lakieru w mieszalni i lakierowanie tych elementów. Było to kolejne z cyklu szkoleń prowadzonych w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy firmą a szkołą.

„Warsztat z tożsamości architektonicznej Łodzi”

1 czerwca odbyły się w naszej szkole zajęcia pn.: „Warsztat z tożsamości architektonicznej Łodzi” w ramach programu edukacyjnego z zakresu upowszechniania wiedzy o zabytkach finansowany przez UMŁ. Warsztaty poprowadziła prezes Stowarzyszenia Estetyka Raz! pani Marta Nowacka. Udział w nim wzięli uczniowie klasy 1d i 2b, którzy po wysłuchaniu wstępu na temat łódzkiej architektury przystąpili do działań warsztatowych: układania puzzli architektonicznych i konstrukcji makiet.

Na zaproszenie nauczyciela Pana Artura Jabłońskiego do naszej szkoły przyjechali przedstawicieli firmy „TOMSAD” , którzy dla uczniów klasy Id poprowadzili  zajęcia  dotyczące: budowy , zasady działania i sposobów naprawy elementów samochodowych  sieci  informatycznych. W trakcie spotkania zostały  przedstawione  najnowsze światowe produkty związane z techniką motoryzacyjną.

Firma „TOMSAD” powstała w 2004 roku. Od początku działalności zajmuje się produkcją i dystrybucją programatorów uniwersalnych oraz adapterów do układów w różnych obudowach. Jest jedynym oficjalnym przedstawicielem firmy Weilei na Europę Wschodnią i Centralną oraz wiodącym sprzedawcą  sprzętu dla  motoryzacji . Firma  posiada dział  rozwoju i wdrożeń w  którym opracowuje swoje konstrukcje. Firma „TOMSAD” prowadzi  od  2009  roku  szkolenia  z dziedziny  elektroniki samochodowej.

W dniu 23.03.2017r. maturzyści naszej szkoły mogli uczestniczyć w interesującej prelekcji na temat różnych technik skutecznej i efektywnej nauki oraz motywacji do konsekwencji w działaniu. Na spotkaniu poruszano również kwestie pomocy w rozpoznawaniu potrzeb i wyborze studiów, technik relaksacji i odpoczynku po nauce. Koordynator konferencji, p.prof. Wojciech Migas składa serdeczne podziękowanie prelegentce, pani Kindze Szymańskiej za perfekcyjne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć oraz konstruktywny dialog z tegorocznymi maturzystami "Samochodówki".

W dniu 17 marca uczniowie klas III i IV wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji, dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przedstawili bardzo często wstrząsające materiały dotyczące głównych przyczyn wypadków drogowych i ich skutków. W szczególności zwracali uwagę na nadmierną prędkość, jako główną przyczynę wypadków śmiertelnych, zwracali uwagę na bezpieczeństwo pieszych, poprzez m.in. używanie elementów odblaskowych oraz na wciąż bardzo wysoką liczbę kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.
W drugiej części zajęć uczniowie mogli poznać, jak reaguje nasz organizm na obecność alkoholu. Wykorzystano w tym celu specjalne alko-gogle imitujące wrażenia wzrokowe u osoby pijanej. Każdy mógł poddać się prostemu testowi sprawnościowemu, oraz spróbować kierowania pojazdem mając na oczach wymienione urządzenie. Pod okiem egzaminatora WORD, próbowano pokonywać część tzw. placu manewrowego, jaki ma do zaliczenia każdy zdający egzamin na kategorię B.
Mamy nadzieję, że zajęcia te dały dużo do myślenia młodym kierowcom, jakimi są nasi uczniowie.

W dniu 15 marca 2017 roku dla przyszłych lakierników z klasy 2 blz, pracownicy współpracującej ze szkołą firmy branży lakierniczej „GLOBCOLOR” z Aleksandrowa Łódzkiego, przeprowadzili szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony osobistej podczas wykonywania prac blacharsko-lakierniczych. Było to kolejne szkolenie prowadzone przez „GLOBCOLOR” dawniej „AUTO-COLOR” dla naszych uczniów.

 

W dniu 01 oraz 08.12.2016 roku uczniowie klasy 3m wraz z nauczycielem p. mgr inż. Dariuszem Andrzejewskim, który zorganizował spotkanie, uczestniczyli w odwiedzinach firmy BSH w Łodzi w ramach wycieczki dydaktycznej.

 

    Na miejscu uczniowie mieli możliwość zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem elektro-pneumatyki w zakładzie pracy.

    Na początku zostały przytoczone treści i pokaz z zakresu przemysłowej hydrauliki siłowej a następnie odbył się obchód po fabryce.

    Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i patrzyli jak powstają elementy pralek.

Na hali produkcyjnej pracowało wiele skomplikowanych systemów pneumatycznych i hydraulicznych o zaawansowanym sterowaniu. 

     Uczniowie mieli również możliwość podziwiać pracę robotów przemysłowych sterowanych w oparciu o najnowsze rozwiązania.

 

  Za podjęcie grup dziękujemy Panu Zdzisławowi Migdalskiemu z BSH.

W dniu 7 listopada firma „Jan Sobański AUTO SYSTEM”, będącą partnerem szkoły, przekazała nam zakupione urządzenie pomiarowe do napraw karoserii samochodowych firmy AUTOROBOT. Służy ono do sprawdzania geometrii nadwozi pojazdów uszkodzonych w wyniku wypadków. Na podstawie pomiarów można określić wielkość  odkształceń, zaplanować proces naprawy i sprawdzić efekty prac remontowych. Zakup jest częścią jednego z projektów finansowanych ze środków UE, w których uczestniczy Zespół Szkół Samochodowych –  „Dodatkowe kompetencje i kwalifikacje szansą pewną pracę, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Zadanie 4: Wyposażenie/doposażenie Warsztatu Szkolnego dla zawodu blacharz samochodowy oraz dla zawodu lakiernik.” 

Urządzenie jest elementem uzupełniającym do posiadanej już przez naszą szkołę ramy naprawczej. Sprzęt ten  będziemy w szczególności  wykorzystywać w kształceniu uczniów z klas blacharskich  ZSZ, oraz klasy o specjalności naprawa nadwozi samochodowych w technikum, a także na zajęciach z pracowni diagnostycznej. Wraz z dostarczeniem wspomnianego urządzenia, pracownicy firmy pana Jana Sobańskiego, wraz z jej właścicielem, przeprowadzili szkolenie dla nauczycieli naszej szkoły i uczniów z klas blacharskich. W bazie danych urządzenia znajdują się parametry ponad 3000 modeli samochodów osobowych i dostawczych. Można ją na bieżąco poszerzać o nowe  modele.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca z firmą partnerską będzie się rozwijać w dalszym ciągu, gdyż wstępnie uzgodniono już wyjazd grupy ok. 15 uczniów na szkolenie w siedzibie firmy w Kobyłce pod Warszawą.

24 maja 2016 r. odbyło się szkolenie dotyczące komponentów napędu pasowego układu rozrządu - INA; przeprowadzone przez pracownika firmy Schaeffler . W zajęciach z tego zakresu brali uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Szkolenie było bardzo ciekawe. Dotyczyło diagnozowania oraz naprawy elementów napędu układu rozrządu.

 

W dniach 6 i 13 kwietnia 2016r. Pan Mariusz Nejman pracownik firmy AUTO-COLOR z branży blacharsko-lakierniczej przeprowadził szkolenie praktyczne dla uczniów klasy 2blz i 1blz kształcących się z zawodzie lakiernik. Tematem szkolenia było zapoznanie uczniów z technikami przygotowania elementów niemetalowych do lakierowania oraz lakierowanie tych elementów. Było to kolejne z cyklu szkoleń prowadzonych w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy firmą a szkołą.
Andrzej Jędrzejczak.

21 marca 2016 r. odbyła się druga część szkolenia organizowana przez pracowników firmy Schaeffler dotycząca kół dwumasowych i sprzęgieł typu SAC. W szkoleniu wzięło udział 24 uczniów i 2 nauczycieli, którzy otrzymają stosowne zaświadczenia.

Grupa Schaeffler jest wiodącym dostawcą części zamiennych do pojazdów użytkowych  na całym świecie. 

W dniu 9.03.2016 r., w ramach współpracy szkoły z Wydziałem Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, uczniowie klas 1a (prof. M. Leszki) i 1d (prof. A. Kędrzyńskiej) mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z prof. dr. hab. Przemysławem Waingertnerem, specjalistą w dziedzinie polskiej myśli politycznej XX wieku. W polu zainteresowań Pana Profesora mieszczą się także polski czyn zbrojny w czasie I i II wojny światowej oraz historia Łodzi i regionu. Młodzież wysłuchała wykładu na temat: "Płonące granice II Rzeczypospolitej (1918-1921)".

W dniu 27 listopada 2015 r. uczniowie klasy 1a pani profesor Małgorzaty Leszki uczestniczyli w zajęciach na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, które prowadził adwokat pan Tomasz Myśliński, były prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi i radca prawny, aktualnie specjalizujący się w prawie karnym dotyczącym ruchu drogowego. Młodzież zapoznana została z konsekwencjami w postaci odpowiedzialności karnej i cywilnej, jakie niosą za sobą nieodpowiedzialne zachowania osób nieletnich w różnych aspektach życia codziennego. Na koniec spotkania prowadzący odpowiadał na pytania stawiane przez uczniów.

 

Prelekcja dotycząca Polskich Norm dla uczniów klas II m, III m i IV m. Prowadził dr inż  Zygmunt Niechorz. W prezentacji historia normalizacji od starożytności do przyszłości.

 

Ośmiu uczniów z mechatronicznej klasy 3 m w ramach przewidzianych podstawą programową praktyk zawodowych przez cały maj odbywają zajęcia w firmie Wifama-Prexer przy obsłudze obrabiarek sterowanych numerycznie oraz robotów przemysłowych wykonujących ciśnieniowe odlewy aluminiowe do budowy silników i części do urządzeń AGD dla łódzkich montowni.

W miesiącu marcu 2015 r. klasy mechatroniczne miały okazję zwiedzać łódzką fabrykę BSH (Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH.). Pod opieką pana profesora Dariusza Andrzejewskiego uczniowie zapoznawali się m. in. z automatyzacją procesu produkcji, z warunkami pracy i zatrudnienia w tej dużej korporacji oraz z zasadami funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

W dniu 27 03 2015 r. w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć prof. dr. hab. Jarosława Kitę, zastępcę Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Kierownika Katedry Historii Polski XIX wieku.

W ramach współpracy miedzy szkołą i uczelnią pan profesor wygłosił dla klas trzecich wykład na temat: "Konsekwencje polskich powstań narodowych od powstania kościuszkowskiego do powstania wielkopolskiego."
 
W przyszłości planujemy dalszy ciąg spotkań historycznych z pracownikami UŁ zarówno na terenie naszej szkoły jak i wyższej uczelni.

W dniu 2 marca 2015 r. pracownicy firmy z branży blacharsko-lakierniczej 3M przeprowadzili szkolenie dla uczniów kształcących się z zawodzie  lakiernik. Tematem szkolenia było zapoznanie uczniów z zagrożeniami na jakie narażeni są lakiernicy oraz  środkami ochrony indywidualnej na stanowisku pracy. Było to drugie z planowanego cyklu szkoleń prowadzonych w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy firmą AUTO-COLOR a szkołą.

W dniu 16 lutego 2015 r. pracownicy współpracującej ze szkołą Firmy lakierniczej  AUTO-COLOR przeprowadzili  szkolenie dla uczniów kształcących się w zawodzie  lakiernik. Tematem szkolenia było zaprezentowanie programu kolorystycznego Paint Manager, oraz  wprowadzenie do zagadnień związanych z budową materiałów ściernych stosowanych w lakiernictwie. Było to pierwsze z planowanego cyklu szkoleń prowadzonych w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy firmą a szkołą.

 

 

Przedstawiciel regionalny na Łódź firmy Pneumat System pan Radomił Hadideh dla uczniów naszej szkoły przeprowadza prezentacje w oparciu o urządzenia Renner Kompressoren. Przedmiotem ostatniej prezentacji były sprężarki rotacyjne i śrubowe oraz osprzęt pneumatyczny i elektroniczny.  http://www.pneumat.com.pl/pneumatyka_lodz

W dniach 29 i 30 listopada nauczyciele szkoły i warsztatów szkolnych:  Andrzej Łaziński, Jacek Tarczyński, Artur Jabłoński, Michał Czechowicz i Dariusz Kowalczyk uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez AKADEMIĘ AUTO ELEKTRO w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pt. „ COMMON RAIL ( I,II i III GENERACJA) – Budowa, obsługa i możliwości naprawy w warunkach warsztatu mechaniki ogólnej. Szkolenie obejmowało prezentację w formie slajdów a także zajęcia warsztatowe z diagnostyki, obsługi i naprawy pomp wtryskowych i wtryskiwaczy firmy BOSCH, SIEMENS i DENSO. 

W dniu 20 listopada klasy mechaniczne i elektryczne pod opieką p. prof. D. Kowalczyka uczestniczyły w szkoleniu na temat „świec zapłonowych, świec żarowych, cewek zapłonowych i sond lambda” przeprowadzonym przez firmę NGK SPARK PLUG EUROPE GMBH SP. ZO.O. Uczestniczący w szkoleniu otrzymają certyfikaty potwierdzające odbycie szkolenia.

W czwartek 16 pażdziernika 2014 r. klasy mechatroniczne pod opieką p. prof. Dariusza Andrzejewskiego uczestniczyły w prezentacji urządzeń kompresorowych oraz przygotowania sprężonego powietrza przeprowadzonej przez przedstawiciela firmy Pneumat System w oparciu o urządzenia Renner Kompressoren. Przedmiotem prezentacji były sprężarki rotacyjne i śrubowe oraz osprzęt pneumatyczny i elektroniczny. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Firma zaoferowała, że w najbliższej przyszłości przeprowadzi kolejną prezentację urządzeń sterujących i wykonawczych takich jak silniki, siłowniki i zawory pneumatyczne.

 

W środę 1 października klasy mechaniczne pod opieką p. prof. D Kowalczyka uczestniczyły w szkoleniu przeprowadzonym przez firmę GG Profits Sp. z.o.o na temat: „Nowe rozwiazania techniczne w przewodach zapłonowych SENTECH”. Prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie ze strony uczniów, a firma wystawiła uczestnikom certyfikaty ze szkolenia.

W dniach 22 i 23 marca 2017 roku Pan Andrzej Madziara uczestniczył w szkoleniu poświęconym zagadnieniom związanym z metodami przygotowywania powierzchni do lakierowania. Szkolenie odbyło się w siedzibie firmy PPG Industries Poland Sp. z o.o. w Warszawie-Michałowicach. Szkolenie miało na celu zapoznanie lakierników z nowoczesnymi technologiami i materiałami stosowanymi w branży lakiernictwa samochodowego.

Rozpoczął się cykl przygotowań do rozpoczęcia kształcenia w nowym w Łodzi zawodzie -Lakiernik. Jak zapewniają firmy samochodowe z branży lakierniczej każdy przygotowany do wykonywania zawodu lakiernik znajdzie u nich zatrudnienie.

W dniu 15 i 16 lipca odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń w zakresie lakiernictwa samochodowego zorganizowane w siedzibie firmy PPG Industries Poland zorganizowane przez PPG i Auto-Color, dla nauczycieli mających kształcić w zawodzie.

Następne szkolenia zarówno w Łodzi jak i w bazie szkoleniowej PPG zapowiadane są na początku roku szkolnego dla uczestników kształcenia w zawodzie lakiernik.

Kształceniu patronują firmy wiodące w branży lakierniczej:

Blowtherm Polska Sp. z o.o.

PPG Industries Poland Sp. z o.o.

PHU Auto-Color S.J.