W sobotę 13 maja, w siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie przy ul. Jutrzenki, odbył się finał XVIII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej.
Uczestniczyło w nim 12 finalistów (w I etapie startowało w olimpiadzie 465 uczniów), którzy mieli wykonać dwa zadania.
Zadanie 1 polegało na wykryciu przyczyny niesprawności silnika samochodu Peugeot 508 2,0 Blue HDi o zapłonie samoczynnym wyposażonego w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail oraz układ oczyszczania spalin z katalizatorem SCR ‒ w pamięci diagnostycznej sterownik tego silnika zarejestrował kod usterki „zbyt mała wydajność katalizatora SCR”.
Zadanie 2 dotyczyło wykrycia przyczyny niesprawności polegającej na oślepianiu światłami mijania kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka podczas jazdy z obciążonym bagażnikiem lub przewożenia pasażerów siedzących z tyłu samochodu zaprezentowanego na stanowisku.
Za każde zadanie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.
Olimpiada ma zasięg ogólnopolski i została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W trakcie olimpiady była oceniana wiedza z zakresu: podstaw konstrukcji maszyn; budowy pojazdów samochodowych; diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych; umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami, w tym pomiarowymi; bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.
Finaliści i laureaci są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Rywalizacja wyłoniła również Samochodową Szkołę Roku – Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Szkoła, której dwaj uczniowie zdobyli łącznie największa liczbę punktów (łącznie z II i III etapu).
W olimpiadzie Zespół Szkół Samochodowych reprezentowali uczniowie klasy IVa Jędrzej Zieleń, Dominik Adamski i Krzysztof Bienias. Do finału zakwalifikował się Jędrzej Zieleń. W ostatecznej klasyfikacji zajął VII miejsce. W klasyfikacji zespołowej XVIII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej nasi reprezentanci wywalczyli dla Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi VI miejsce.
Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom i ich opiekunom, panu Andrzejowi Łazińskiemu i panu Przemysławowi Kubiakowi.

Wyniki