Godziny pracy biblioteki szkolnej w czasie nauczania zdalnego:

Poniedziałek: 9 - 13

Wtorek: 9 - 11

Środa: 9 - 11

Czwartek: 9 - 13

Piątek: nieczynna

                    Nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn ukazała się publikacja pt.: „Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u” autorstwa Bartosza Stępnia. Jest to bogato ilustrowana książka prezentująca mozaiki, płaskorzeźby ceramiczne oraz sgraffito znajdujące się w gmachach użyteczności publicznej. Wśród wymienionych instytucji znalazła się nasza szkoła i mozaika umieszczona w głównym korytarzu szkoły przedstawiająca piastowskiego orła. Autor wspomina także o drugiej mozaice znajdującej się na ścianie szkolnej klatki schodowej przedstawiającej dwa zabytkowe samochody oraz podaje najważniejsze momenty w historii technikum samochodowego.

 

 

 

 

Rozpoczęła się akcja CZYTAJ PL 2021

 

    Już po raz 9 w ramach akcji CZYTAJ PL można pobrać 12 audiobooków lub ebooków za darmo. Akcja trwa przez cały listopad.

W tym roku dostępne są następujące tytuły:

1. Kornel Filipowicz „Formikarium”

2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych”

3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia”

4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”

5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”

6. Robert Małecki „Żałobnica”

7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia”

8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego”

9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze”

10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie”

11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra”

12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka”

    Aby wziąć udział w tegorocznej akcji wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów QR można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów. W tym roku – po raz pierwszy w historii akcji – z Czytaj PL będą mogli skorzystać także użytkownicy czytników Kindle oraz inkBOOK! Szczegółowe informacje na stronie: https://akcja.czytajpl.pl

 

 

 

 

 

12 książek za darmo do końca listopada !!!

W ramach akcji Czytaj PL do końca listopada dostępne są książki do czytania i słuchania.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik lub na stronie internetowej akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki.

W tym roku do wyboru są następujące tytuły:

· „Nie ma” Mariusza Szczygła,

· „Zimowla” Dominiki Słowik

· „Zadra” Roberta Małeckiego

· „Topiel” Jakuba Ćwieka

· „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” Wojtka Drewniaka

· „Strażnik” Pauliny Hendel

· „Stramer” Mikołaja Łozińskiego

· „Czarne morze” Karoliny Macios

· „O czasie i wodzie” Andri Snær Magnasona

· „Horyzont” Jakuba Małeckiego

· „Głosy z zaświatów” Remigiusza Mroza

· „Kochaj najlepiej, jak potrafisz” Stefanie Stahl

Szczegółowa instrukcja oraz kod QR do zeskanowania znajdują się na stronie:

https://czytajpl.pl/2020/11/04/jak-dolaczyc-do-akcji-czytaj-pl-2020

 

Godziny pracy biblioteki szkolnej

Poniedziałek 8.00-15.00

Wtorek 7.30-14.00

Środa 7.30-14.00

Czwartek 7.30-16.30

Piątek 7.30-15.30

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Literatura organizuje kiermasz książek w bardzo atrakcyjnych cenach.

"Literatura" specjalizuje się w wydawaniu książek dla dzieci i młodzieży, ale w ofercie wydawnictwa znajdują się także powieści dla dorosłych oraz literatura dotycząca Łodzi. Polecam!

Izabela Łyszkiewicz

Nauczyciel bibliotekarz

 

 

 

 

    W zaistniałej sytuacji zapraszam wszystkich zainteresowanych do korzystania z ksiażek w wersji elektronicznej. Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych e- booków.

WolneLektury.pl - darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur, e-booki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki, serwis zawiera także audiobooki.

Lektury.gov.pl - serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami, książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.

Za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej można korzystać z Legimi.pl, usługi oferującej dostęp do tysięcy e-booków, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MBP https://biblioteka.lodz.pl/aktualnosci/jak-zaczac-korzystac-z-legimi-i-pobrac-kod?bclid=IwAR1xvdq1vHgcxMN1YxW2UiZ1BdnEp4BcKpXp27x8xS2PCvbCHcjQHBn0ZQ.

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a. Informacje jak korzystać z oferty znajduj się na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu.

 

Izabela Łyszkiewicz

Nauczyciel bibliotekarz

 

    W ramach projektu „Czytałem. Polecam!” uczniowie klas czwartych przygotowali krótkie filmy, z wypowiedziami na temat przeczytanych książek. Oto co proponują:

 

 

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy do wypożyczeni, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006, ale samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza z wykorzystaniem płyt winylowych i upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć sleeveface z książką, które stworzyli uczniowie klas pierwszych. Mamy nadzieję, że zdjęcia będą zachętą do sięgnięcia po książki nie tylko te wykorzystane do sleeveface. Zapraszamy do biblioteki!

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

 

W miniony weekend w Łodzi miał miejsce VII Salon Ciekawej Książki. Grupa uczniów „samochodówki” wzięła udział w piątkowych warsztatach przygotowanych dla młodzieży w ramach Salonu. Uczniowie spotkali się z panem Michałem Zawadką, który poprowadził warsztaty pt.: „Chcę być kimś”. Była okazja do zakupu książki i zdobycia autografów.

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do zapoznania sie z nowościami! 

 

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 3-10 czerwca trwał XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Nasza szkoła włączyła się w tę akcję już po raz szósty, odwiedzając dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 145.
Tym razem uczniowie klasy 1D: Damian Cyran, Bartosz Jaworski, Jarosław Szymczak, Kacper Żurawski zabrali dzieci na spacer po Łodzi czytając wierszyki o naszym mieście, przybliżyli przedszkolakom „Legendę o Januszu” za pomocą teatrzyku obrazkowego Kamishibai, a na koniec rozdali naklejki z herbem Łodzi. Przedstawieniu z elementami głośnego czytania pt „Łódź wierszem opisana” towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez p. prof. Aleksandrę Romaniec.

29 maja – 5 czerwca 2016 roku to jubileuszowy, bo XV Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania. Nasza szkoła brała udział w tym wydarzeniu po raz piąty. Tym razem uczniowie Samochodówki zaprezentowali dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 12 wiersze na temat muzyki i instrumentów muzycznych.
Uczniowie klasy 2B: Jakub Janiczek, Konrad Konewka, Dominik Krzemiński i Krzysztof Sosnowski ciekawie zinterpretowali wiersze, a Wiktor Jaroszek – prowadzący imprezę - nawiązał wspaniały kontakt z młodą publicznością. Największą atrakcją był jednak występ instrumentalistów: Wojciecha Piestrzeniewicza (saksofon), Radosława Śliwkiewicza (perkusja) i Adama Królikowskiego (puzon). 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2015


Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w internetowym konkursie czytelniczym pt.: Wirtualne poszukiwania literackie, który będzie odbywał się za pośrednictwem profilu naszej szkoły na Facebooku. 2 Października pojawią się pierwsze pytania konkursowe, a kolejne w każdy piątek bieżącego miesiąca. Regulamin konkursu jest dostępny na profilu facebookowym oraz w bibliotece szkolnej.
Przez cały miesiąc będzie obowiązywał wolny dostęp do półek, a także będzie miał miejsce kiermasz książek.

ZAPRASZAMY!!!

 

Jak co roku w czerwcu uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi wzięli udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Była to już XIV edycja akcji, a nasza szkoła wzięła w niej udział po raz czwarty.

Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji: „Cała Polska czyta w bibliotekach” z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 12 spotkaliśmy się w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, ale nie tylko. Odwiedziliśmy również dzieci z oddziały przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 145.

Uczniowie klasy 1C: Cezary Bednarek, Piotr Kosatka, Krystian Urbaniak i Kamil Zalepa zaprezentowali dzieciom przedstawienie z elementami głośnego czytania pt.: „Przedszkolak wzorowym przechodniem” przybliżając im zasady ruchu drogowego.  Dzieci pod okiem pana policjanta (w tej roli Krystian Urbaniak) ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez ulicę, poznały znaczenie kilku znaków drogowych oraz kolorów sygnalizacji świetlnej, a na koniec miały możliwość zdobycia odznaki wzorowego przechodnia.

Przedstawienie było fantastyczną zabawą zarówno dla dzieci jak i dla uczniów samochodówki, którzy mieli okazję podzielić się swoją wiedzą.

 

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do zapoznania sie z nowościami! 

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do zapoznania sie z nowościami! Znalazły się wśród nich książki, ale także gry planszowe i ciekawe wydawnictwa kartograficzne.

Na długie jesienne wieczory polecamy literaturę piekną - "Niewidzialną koronę" Elżbiety Cherezińskiej, "W służbie klanu" Miroslava Zambocha oraz gry planszowe, m.in. "Rozegraj miasto".

Zainteresowanym historią bitwy łódzkiej, której stulecie właśnie obchodzimy, polecamy książkę pod redakcją profesor Jolanty A. Daszyńskiej pt.: "Łódź w czasie Wielkiej Wojny", oraz grę planszową "1914. Bitwa łódzka". Z zakresu regionaliów jest także przepięknie wydana publikacja Janusza Hereźniaka pt.: "Mocarze czasu - pomnikowe drzewa w świecie i na ziemi łódzkiej", oraz historia łódzkiego gangstera "Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone" autorstwa Remigiusza Piotrowskiego.

Tym, którzy z niecierpliwością wyczekują cieplejszych dni proponujemy tematyczne mapy regionu łódzkiego, które już dziś pomogą zaplanować wiosenne wycieczki po najciekawszych atrakcjach województwa łódzkiego.

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie!

 

 

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

     Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 już po raz 3. wziął udział w akcji głośnego czytania dzieciom. W dniu 4 czerwca wybrani uczniowie klas 1B i 2M – Damian Szczepankiewicz, Kamil Mereć, Krystian Solarek, Marcin Bogdan i Patryk Cichosz spotkali się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Filii nr 3 MBP Łódź-Polesie i zaprezentowali im najciekawsze wiersze o miastach Polski. Dla przedszkolaków był to wspaniały wstęp do wakacyjnych podróży, a dla naszych uczniów nowe doświadczenie.

Biblioteka Szkolna
w Zespole Szkół Samochodowych 
w Łodzi

biblioteką opiekują się:

mgr Izabela Łyszkiewicz

mgr Aleksandra Romaniec

 

Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2013/2014:

Poniedziałek   8.00-15.30

  Wtorek            8.00-15.30

 Środa               8.00-14.00

 Czwartek         8.00-14.00

 Piątek              8.00-14.00

--------------------------------------------------------------------------------