W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dlaczego młodzież zażywa dopalacze? Dla towarzystwa i relaksu. Bo nie znają groźnych następstw. Dopalacze są czwartą najczęściej stodowaną przez młodzież używką po alkoholu, marihuanie, ekstazy i amfetaminie - wynika z badań uniwersytetu SPWS.

Są uzasadnione obawy, że konsumpcja dopalaczy będzie rosła, choćby dlatego, że uchodzą one za legalne. Ponadto ich produkcja jest prosta, rośnie rola sklepów internetowych jako ich dostarczycieli - mówi prof. Sałustowicz, kierujący badaniami w ramach międzynarodowego projektu I-TREND.

Według badań, wiek pierwszego kontaktu z dopalaczami to około 17 lat. Statystyczni użytkownicy mieszkają w wielkich miastach, są na utrzymaniu rodziców, uczą się lub rozpoczynają pracę.

Najczęściej kupują lub dostają dopalacze od znajomych. Zakupy online to dopiero czwarty z kolei sposób ich zdobywania. Sklep wybierają kierując się opiniami z forów internetowych. Konkretne dopalacze kojarzą z nazwy. Prawie połowa respondentów nie umiała określić jaką substancję ostatnio zażyła.

Po nowe substancje młodzież sięga głównie w celu utworzenia więzi społecznych, socjalizacji, a także rzadziej w celu odurzenia oraz chęci zrelaksowania się. W przypadku halucynogenów ważnym powodem była chęć zmiany postrzegania rzeczywistości. Prawie wszystkie substancje są zażywane w towarzystwie, najczęściej w domu.

Legalność czy właściwości uzależniające dla większości nie mają większego znaczenia. Nie wierzą, że dopalacze są mniej szkodliwe, mniej uzależniające od nielegalnych narkotyków. W ankiecie respondenci przyznali, że efekty używania nowszych substancji są silniejsze.

- Stosując nowe substancje psychoaktywne, można przez jakiś czas pracować wydajniej, uczyć się bez wypoczynku, łatwiej nawiązywać kontakty. Konsekwencją jest wycieńczenie organizmu, niekiedy psychoza lub nawet śmierć - ostrzega dr Dorota Wiszejko Wierzbicka psycholog Uniwersytetu SPWS, współautorka badania.

Ponad 90 proc. użytkowników nigdy nie szukało medycznego wsparcia z powodu złego samopoczucia po zażyciu nowych substancji, jednak do negatywnych ubocznych efektów zażycia przyznaje się ponad połowa badanych.

Najczęściej odczuwanymi skutkami były: agresja, problemy z oddychaniem i duszności (1/4 respondentów), bóle mięśni, skurcze, szczękościsk oraz przegrzewanie organizmu (1/6).

Za metrocafe.pl 2-4 października 2015 r.