"Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu uczniów. 10 listopada odbyła sie jedna z nich: do fabryki autobusów miejskich marki Solaris.

Wyruszyliśmy o 6 rano spod szkoły. Po paru godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie czekał na nas przewodnik. Udaliśmy się razem z nim do sali konferencyjnej, w której została nam przedstawiona prezentacja multimedialna. Opisywała ona osiągnięcia firmy, przedstawiała wszystkich założycieli oraz pokazywała dostępne warianty pojazdów produkowanych w tej fabryce.

Po obejrzeniu prezentacji przewodnik zaprowadził nas do działu, gdzie gotowe szkielety autobusów, które spawane są w innej fabryce, zostają ocieplone, zyskują podłogę i po wyjechaniu z tego działu po raz pierwszy stają na kołach.

Niestety, do działu, gdzie pojazdy zyskują swój kolor, nie było dane nam wejść ze względu na sterylność lakierowania, ale za to udaliśmy się do miejsca, gdzie autobusy montowane są w jedną całość. Duża ilość pracowników sprawnie i szybko przykręcała siedzenia, mocowała poręcze, wklejała szyby oraz wiele innych części przydatnych zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Następnie przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, gdzie już gotowe autobusy czekają na odbiór klienta. Jako ciekawostke dodam, iż stał tam model Solarisa pierwszej generacji, który został sprzedany jako pierwszy pojazd wyprodukowany w tej fabryce. Po 20 latach powrócił on do swojej kolebki z okazji właśnie 20-lecia firmy, gdzie został odrestaurowany i teraz stoi na zaszczytnym miejscu, gdzie mogą go wszyscy podziwiać.

Po zwiedzeniu całej fabryki wsiedliśmy do busa i wróciliśmy pod szkołę, a potem każdy do swojego domu."

             Swoje wrażenia z wycieczki do zakładów Solaris w Poznaniu, odbytej pod opieką p. prof. Marty Rutkowskiej-Maliszewskiej i p. prof. Michała Adamusa, opisał Cezary Bednarek, uczeń klasy 4c.

Wycieczka do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach

                17 października uczniowie klas 2a i 2b, pod opieką wychowawców pp. A. Pietrzak i P. Widawskiego oraz p. dyr. D. Adamczewskiego udała się na wycieczkę do prywatnego Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą.

Korzystając ze wspaniałej pogody, swój pobyt zaczęliśmy od przejażdżki po okolicy. Nie była to jednak zwykła jazda autobusem, ale przejazd prawdziwym londyńskim „piętrusem”, który jak na kilkudziesięcioletni pojazd radził sobie całkiem dobrze. Dotarliśmy m.in. do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz do dworku Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Park i muzeum w Stawisku były wspaniałym plenerem do pamiątkowej sesji zdjęciowej. Jak widać nasi uczniowie dość wnikliwie starali się poznać nasz środek transportu, a pani profesor Anna Pietrzak wczuła się w rolę kierowcy. Rola kierującego tak spodobała się wychowawczyni 2a, że spróbowała swych sił również jako woźnica zabytkowego taboru wojskowego.  Tylko prawdziwych koni w zaprzęgu brakło, co postanowili zrekompensować uczestnicy wycieczki.

W dniu 4 X 2017 uczniowie klas 3a, 4a, 4c, 3emz, pod opieką prof. Małgorzaty Leszki i prof. Jerzego Kaczmarskiego wraz z kierownikiem grupy prof. Michałem Adamusem zwiedzali zakłady Volkswagena w Poznaniu.

To jedna z największych firm branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniająca w systemie 3-zmianowym ok. 10 tys. pracowników. Fabryka odnosi znakomite rezultaty finansowe i jest jednym z największych eksporterów branży motoryzacyjnej w kraju.

Zakłady oferują swoim odbiorcom samochody dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jego sztandarowym produktem jest Volkswagen Caddy, produkowany nieprzerwanie od 2003 r.

Volkswagen Poznań jest samodzielną fabryką powstałą w 1993 r. Produkcja jest zlokalizowana w 4 ośrodkach. Są to: Poznań-Antoninek, Poznań-Wileda, Swarzędz i Białężyce k. Wrześni.

Na terenie zakładów obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące norm produkcyjnych, zasad bhp, a także całkowity zakaz fotografowania wewnątrz obiektu.

W dniu 18 XI 2016 klasa 2a z prof. Michałem Adamusem i wychowawczynią prof. Małgorzatą Leszką zwiedzili jedną z najlepiej prosperujących prywatnych firm branży samochodowej w Polsce - zakłady "Solaris" w Bolechowie pod Poznaniem. Produkuje się tam autobusy spalinowe, o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Właścicielami są państwo Solange i Krzysztof Olszewscy.

Firma zatrudnia 2,5 tysiąca osób, ma 47% udziałów w polskim rynku niskopodłogowych autobusów miejskich, a jej obroty w 2015 r. wyniosły 1,7 miliarda złotych. "Solaris" obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Znakiem rozpoznawczym firmy jest jamnik - zwierzak o długim tułowiu i krótkich nóżkach. W zakładach wytwarza się rocznie ok. 1400 pojazdów. Na polskich drogach jeździ ich aktualnie ok. 1700. Znaczna część produkcji kierowana jest jednak do odbiorców zagranicznych, w tym tak odległych jak np. Emiraty Arabskie. Łącznie jest to 39 państw.

"Solaris" jest otwarty na nowe technologie i nowe pomysły. Podjął współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Właściciele zaangażowali się także w działalność charytatywną tworząc "Fundację Zielony Jamnik - na ratunek bezbronnym".

Potwierdzeniem sukcesu firmy były targi IAA w Hanowerze, na których elektryczny Solaris Urbino okrzyknięty został najlepszym autobusem miejskim 2017 roku.

Uczniowie kl.I b Technikum ZSS w Łodzi (wych. Wojciech Migas) w dniach 12-13maja 2015r. zwiedzali królewskie miasto Kraków.Wśród licznych pereł architektury miasta, uczniowie poznali najważniejsze zabytki kultury i sztuki Krakowa. Wycieczkę uatrakcyjnił pobyt uczniów w Teatrze im. J. Słowackiego. W spektaklu "Chory z urojenia" wyśmienitych krakowskich artystów poprowadził do boju z Molierem niedościgniony Andrzej Grabowski. Nie obyło się oczywiście bez gościny u Wawelskiego Smoka ziejącego smoczym ogniem, i nie tylko... Wycieczka do Krakowa wniosła wiele pozytywnej energii i emocji, a zadowolenie uczniów nie budziło wątpliwości.
Organizator wycieczki - prof. Wojciech Migas.
Opiekunowie: prof. Waldemar Pawlak, prof. Jerzy Kaczmarski.

W dniu 30 marca br. odbyła się wycieczka do fabryki SAINT - GOBAIN HPM POLSKA w Kole należącej do największych na świecie producentów żywicznych tarcz do cięcia i szlifowania oraz ściernic ceramicznych.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach dotyczących budowy materiałów ściernych i ich zastosowaniu podczas przygotowania powierzchni do lakierowania.

Kolejnym punktem szkolenia były zajęcia praktyczne gdzie uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności stosując materiały produkowane przez zakład SAINT - GOBAIN HPM POLSKA. 

Na zakończenie wizyty mieliśmy możliwość zwiedzenia wiodącego zakładu na światowym rynku materiałów ściernych. 

 

Zgodnie z teorią wolnej konkurencji, usługi lakiernicze może świadczyć każdy, kto ma na to ochotę, bowiem jego umiejętności zweryfikuje rynek. Aby jednak te usługi świadczyć na najwyższym poziomie - konkurencja jest bowiem duża - potrzebna jest wiedza.